ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Stadion v Sao Paulu zářil barvami. Dvacáté MS zahájil slavnostní ceremoniál

Velikost textu:
aktualizováno 12. 6. 2014 22:11

Sao Paulo – Ještě před zápasem domácí Brazílie s Chorvatskem byly desítky tisíc diváků na stadionu v Sao Paulu a stovky milionů po celém světě svědky slavnostního zahájení dvacátého mistrovství světa. Šampionát s přízvisky nejdražší nebo také nejproblémovější zahájila velkolepá show. Brazílie představila svou přírodu, národní hudbu i tance. Na závěr zpěvačky Claudia Leitte, Jeniffer López a rapper Pitbull přednesli oficiální píseň We Are One.

On-line přenos (ukončen):

20:00

Je to tady – dvacátý světový šampionát ve fotbale začíná. Zahajovací duel sehrají domácí Brazilci a Chorvaté. Ještě předtím však proběhne slavnostní ceremoniál.

20:05

Ještě pár hodin před ním se v ulicích Sao Paula střetla policie s demonstranty a musela použít i slzný plyn. Úřady se obávají i dalších protestů, a tak ulice zejména Sao Paula a Ria de Janeira hlídají tisíce mužů v uniformách.

20:10

Na stadionu v Sao Paulu je ale vše připraveno pro zahájení největšího sportovního svátku.

20:13

V čestných lóžích jsou i slavné osobnosti fotbalové historie. Chybí ale střelec rozhodujícího gólu na fotbalovém mistrovství světa v roce 1950 Alcides Ghiggia. Mezinárodní federace FIFA totiž sedmaosmdesátiletého Uruguayce nepozvala. "Na zápas nejdu, nemám lístek," řekl Ghiggia, který byl v prosinci čestným hostem na losování šampionátu, ale tentokrát na něj pořadatelé zapomněli. "Byl jsem v Německu (na MS 2006), v Jižní Africe (2010), na losování v Bahíi a vždycky se ke mně chovali hezky. Tohle se stalo poprvé," dodal.

20:15

Poslední minuty před zahájením MS.

Poslední minuty před zahájením MS 2014

20:14

Stadion hýří barvami. Ceremoniál by měl představit Brazílii se vším všudy - zemi, která miluje fotbal.

20:15

Uprostřed plochy leží obrovský míč, přicházejí muži symbolizující stromy. Kolem nich tančí nejrůznější květiny.

20:18

Poloprázdné tribuny během slavnostního zahájení v Sao Paulu.

Poloprázdné tribuny během zahájení MS 2014

20:19

Z plochy, kde budou za necelé dvě hodiny bojovat Brazilci a Chorvaté, se stal deštný prales.

20:20

Zurčí potůčky a řeky. Prší a krůpěj za krůpějí se stékají v jeden mohutný tok. Míč-koule střídavě modrá a zelená.

20:22

Na kánoích nesených vodními muži přijíždějí i domorodí obyvatelé pralesa.

20:23

Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014

20:25

Brazílie - to je nejen prales. Teď přicházejí hudebníci a tanečníci v pestrobarevných úborech. Nechybí ani svůdná mulatka olbřímích rozměrů ve tvaru kuželky.

20:26

Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014Zahájení MS ve fotbale 2014

20:28

Tradiční rytmy střídají mistři tance nebo bojového umění capoeiry.

20:31

Barvy, barvy a zase barvy. Teď se na ploše objevuje i červená. Mladík v oblečení fotbalového rozhodčího totiž vytáhl z kapsičky červenou kartu.

20:32

Po tanečním umění se objevuje i to fotbalové. Desítky kluků si kopou s míči na šňůrkách. V ústřední kouli se objevuje motiv oficiálního míče Brazuky.

20:33

Na scéně se objevuje vlajka pořadatelské země.

20:38

Koule se otevírá, bubeníci rozehrávají rytmus samby a stadionem zní ústřední melodie šampionátu. Claudia Leitte, Jeniffer López a rapper Pitbull roztančují stadion: Olé, olé, olé!

    1 2  

Během půlhodinové show, které dominoval obří míč ve středu hřiště složený z 90 tisíc LED diod, organizátoři představili Brazílii ze tří pohledů. Prvním tématem byl amazonský deštný prales, následovala přehlídka brazilských tanečních stylů a kultury. Poté tanečníky vyhnali ze hřiště rozhodčí s červenými kartami a přehlídka končila fotbalovým představením.

Show připravila skupina Franca Dragoneho, který býval šéfem světoznámého cirkusu Cirque de Soleil. Režie se ujala členka belgické skupiny Daphne Cornez. Aktéry byli především Brazilci z tanečních a uměleckých škol. Náklady na představení činily osm milionů dolarů (asi 161 milionů korun).

Oproti předchozím šampionátům se nekonalo oficiální zahájení z úst hlavy státu, přestože prezidentka Dilma Rousseffová byla na stadionu mezi čestnými hosty. Navzdory původním informacím se neuskutečnil ani slavnostní výkop, o který se měl postarat paraplegik za pomoci speciálního robotického obleku. Šampionát symbolicky odstartovalo vypuštění bílých holubic míru jen několik vteřin před výkopem, když brazilští a chorvatští hráči byli seřazeni kolem středového kruhu.

V ulicích Sao Paula mezitím vládly nepokoje. Úvodní den šampionátu provázely rozsáhlé demonstrace a v dějišti zahajovacího zápasu se skupina radikálních odpůrců MS pokusila zablokovat jednu z hlavních tříd vedoucích ke stadionu. Policie proti nim použila i slzný plyn.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.