ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Brazilská cesta za titulem – Španělsko, Itálie, Německo, Argentina?

Velikost textu:

Sao Paulo – Fotbalové mistrovství světa zná nejen složení základních skupin, ale i kompletně celý pavouk play-off až do finále na stadionu Maracaná. Favorizované celky základních skupin tak už dopředu vědí, na koho v případě postupu do osmifinále narazí a jaký soupeř by je mohl čekat v dalším průběhu bojů.

Stadion Maracaná
Stadion Maracaná

Už popáté se na šampionátu představí 32 týmů rozlosovaných do osmi základních skupin, s jednoduchým postupovým klíčem. Dva nejlepší celky z každé skupiny postupují, pro ostatní turnaj končí. O pořadí dvou či více týmů v tabulce při bodové shodě ale nerozhoduje vzájemný zápas, jako je tomu na některých jiných turnajích, ale v první řadě lepší rozdíl ve skóre ze všech zápasů, následně pak větší počet nastřílených branek.

Až poté přichází na řadu kritérium více získaných bodů ve vzájemných zápasech, případně lepší celkové skóre ze vzájemných zápasů a více vstřelených branek ve vzájemných zápasech. Pokud by ani žádné z výše zmíněných kritérií nerozhodlo, přichází na řadu los.

Pavouk vyřazovací části MS 2014
Pavouk vyřazovací části MS 2014

V osmifinálových duelech na sebe narazí vždy dvojice ze sousedních skupin, tedy A–B, C–D, E–F a G–H. Vítězové skupin jsou v pavouku nasazeni a jejich soupeřem je vždy druhý celek v tabulce sousední skupiny. Pavouk vyřazovací části je zároveň nastaven tak, že týmy z jedné základní skupiny na sebe mohou narazit znovu až ve finále.

Tento fakt je důležitý například pro skupinu B, kde favorizovaní Španělé a Nizozemci vědí, že pokud se chtějí vyhnout hned v osmifinále pravděpodobnému vítězi skupiny A, tedy domácí Brazílii, musí svou skupinu vyhrát. A zároveň jen tak budou mít jistotu, že se s Brazílií na turnaji nepotkají dříve než v případném finále.

Nasazení do pavouka také zajistilo, aby v případě, že oba největší favorité turnaje Brazílie a Argentina vyhrají své základní skupiny, se spolu utkali pouze ve finále. Na domácí výběr ovšem vůbec nečeká jednoduchá cesta, ve čtvrtfinále může narazit na Itálii či Anglii, v semifinále pak na Německo nebo třeba Francii.

Výběr z regulí mistrovství světa 2014:

 • Jestliže se ve vyřazovací fázi nerozhodne během základní hrací doby, následuje prodloužení na 2x15 minut a případně penaltový rozstřel. I v případě vstřelení branky se prodloužení dohrává celé, pravidlo o zlatém či stříbrném gólu tak neplatí.
 • Pokud má hráč po čtvrtfinálových zápasech jedno napomenutí, maže se mu a nepřenáší si ho do semifinále. V ostatních případech po druhé žluté kartě v turnaji následuje automatický stop na další utkání, stejně jako v případě potrestání červenou kartou. Zde však disciplinární komise FIFA může trest ještě navýšit podle závažnosti provinění.
 • Jednotlivé týmy mohou udělat změnu v konečné nominaci nejpozději 24 hodin před úvodním zápasem, ovšem pouze z důvodu zranění. To musí potvrdit lékařská komise FIFA.
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.