ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Belo Horizonte – Estádio Mineirao

Velikost textu:

Až po dlouhých pětadvaceti letech od prvotní myšlenky postavit v Belo Horizonte důstojný fotbalový stánek, došlo k jeho realizaci. V roce 1965 se tak po velkých porodních bolestech mohla otevřít aréna Mineirao, která byla o téměř půl století zrekonstruována a v červnu a červenci bude hostit šest zápasů mistrovství světa.

Aréna Mineirão
Aréna Mineirão

Startovním zápasem pro tehdy novou fotbalovou arénu byl duel mezi týmem Minas Gerais a argentinským River Plate. Zápas navštívilo více než 73 tisíc lidí. To ale nebylo nic proti roku 1997. Utkání mezi Cruzeirem a Villa Novou si nenechalo ujít rovnou 133 tisíc fanoušků (z toho jen 75 tisíc platících, ženy a děti měly vstup zdarma), kteří tím opět dokázali, že Brazílie je místo fotbalu zaslíbené. Z bezpečnostních důvodů pak v dalších letech vydala FIFA příkaz, který jako oficiální hranici pro kapacitu určil i tak solidních 72 tisíc lidí.

Jedním z nejpamátnějších zápasů sehraných na Mineirau byl střet domácího Atlética s brazilskou reprezentací, ještě o tři roky dříve v roce 1966 pak další domácí mančaft Cruzeiro narazil na Santos s fenomenálním Pelém v základní sestavě. Nejčastějším střelcem stadionu se stal v období od roku 1973 do 1984 Reinaldo z Atlética Mineiro, který během té doby rozvlnil síť celkem 144krát.

Rekonstrukce stadionu před dvěma lety zahrnovala snížení kapacity na 62 tisíc míst a kromě lepší dopravy fanoušků k aréně dbali projektanti na důraz na životní prostředí. Stadion totiž díky obrovské nádrži dokáže zadržet a zrecyklovat více než 6 milionů litrů dešťové vody.

Stadion, na kterém často hraje výběr Brazílie (důkazem budiž kvalifkace MS z let 2004 a 2008 s Argentinou), je v posledních letech každý rok využíván i k nejrůznějším megakoncertům - od legendárních Kissáků přes Black Eyed Peas až po Black Sabbath.

Nejdůležitějším zápasem bude 8. července semifinále, ještě předtím se však ve třech zápasech za sebou v Mineirau představí mimo jiné týmy Belgie, Argentiny a Anglie.

Zápasy v aréně v Belo Horizonte

14. června 18:00 Kolumbie - Řecko (skupina C)

17. června 18:00 Belgie - Alžírsko (skupina H)

21. června 18:00 Argentina - Írán (skupina F)

24. června 18:00 Kostarika - Anglie (skupina D)

28. června 18:00 vítěz skupiny A - druhý ze skupiny B (osmifinále)

8. července 22:00 (semifinále)

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.