ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Salvador – Arena Fonte Nova

Velikost textu:

Kompletně nová Arena Fonte Nova nahradila starší stadion Fonte Nova. Ten stál na stejném místě a nová stavba jej do značné míry kopíruje - na jednom z konců arény byl ponechán otevřený výhled na přilehlé jezero.

Arena Fonte Nova
Arena Fonte Nova

Stadion Fonte Nova z roku 1951 šel k zemi před čtyřmi lety a výstavba nové arény s dvaapadesátitisícovou kapacitou pak zabrala zhruba dva a půl roku. Navrhla ji skupina architektů německého Brunswicku, kteří vyprojektovali už podobnou rekonstrukci starého stadionu v Hannoveru, jenž sloužil jako jedno z hostitelských míst mistrovství světa 2006.

Ani bývalé brazilské metropoli Salvadoru se nevyhnuly problémy s výstavbou arény. Loni v květnu se totiž po silném dešti zřítila část její kovové střechy. Slavnostní otevření Fonte Novy se konalo 5. dubna 2013, přátelský zápas mezi týmy Bahia a Vitória se hrál o dva dny později.

Stadion též používá jméno Itaipava po brazilské pivní značce. Ostatně pivovary Petropolis za to až do roku 2023 zaplatili 100 milionů dolarů. Mimochodem - jedná se o první komerční pojmenování stadionu v Brazílii, který bude hostit MS.

Salvador

Metropole spolkového státu Bahía byla až do roku 1763 hlavním městem Brazílie. V současnosti v něm žije přibližně tři miliony obyvatel. Díky mnoha kostelům dostalo město, výtahy rozdělené na dolní a horní část, přezdívku Černý Řím a bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Patrná je přítomnost potomků afrických otroků. Vedle specifických náboženských obřadů nechybí ani známá capoeira, kterou do Brazílie přinesli právě lidé v okovech.

Zdroj: Wikipedia

Předtím už Arena Fonte Nova přivítala jeden z šesti zápasů konfederačního poháru 2013 a odehraje se v ní hned šest zápasů světového šampionátu, z toho dva hodně atraktivní - Španělsko narazí na Nizozemce a Němci si to rozdají s Portugalskem. Mezi všemi duely nechybí ani jedno osmifinále a čtvrtfinále. Stadion bude zároveň jedním z míst používaných pro fotbalové soutěže během Letních olympijských her 2016.

Zápasy v aréně v Salvadoru

13. června 21:00 Španělsko - Nizozemsko (skupina B)

16. června 18:00 Německo - Portugalsko (skupina G)

20. června 21:00 Švýcarko - Francie (skupina E)

25. června 18:00 Bosna a Hercigovina - Írán (skupina F)

1. července 22:00 vítěz skupiny H - druhý ze skupiny G (osmifinále)

5. července 22:00 čtvrtfinále

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.