ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Curitiba – Arena de Baixada

Velikost textu:

Fotbalový stánek Arena de Baixada ve městě Curitiba byl de facto otevřen už před sto lety. V roce 1997 byl však kompletně srovnán se zemí a na jeho místě vyrostla o dva roky později zcela nová aréna. Od té doby však v souvislosti s mistrovstvím světa doznala řady změn a renovací. Stadion je považován za jeden z nejmodernějších a nejlépe vybavených v Brazílii.

Arena da Baixada
Arena da Baixada

Aréna sídlící ve čtvrti Águe Verde je domovským stánkem pro dva kluby: Coritiba a tradiční Atlético Paranaense. Zahajovací duel před sto lety, ještě na starém stadionu Joaquima Américo Guimarãese, obstaral tým Flamenga, jenž porazil někdejší tým Internacional 7:1. V nové aréně se pak poprvé střetlo domovské Atlético s paraguayjským mančaftem Cerro Porteño. Utkání nakonec skončilo vítězstvím 2:1 pro domácí.

Současný divácký rekord více než 31 700 fanoušků drží duel brazilského poháru Atlétika se São Caetano z roku 2001. Aktuální kapacita stadionu se pro účely světového šampionátu zvedla z původních 28 413 míst na 38 533 (některé zdroje uvádí ještě o pět tisíc více).

V říjnu 2013 ale přerušil stavební práce příkaz brazilského soudu kvůli četným porušením bezpečnostních opatření. "V různých fázích projektu byl spáchán bezpočet přestupků," stálo v prohlášení krajského soudu spolkového státu Paraná. V důsledku toho tak byla z plánů vyškrtnuta stavba zatahovací střechy.

Curitiba

Hlavní město spolkového státu Paraná má více než 1 800 000 obyvatel a založeno bylo koncem 17. století. K jeho největšímu rozvoji došlo až ve druhé polovině 20. století. Curitiba má pravděpodobně nejlepší koncepci sítě městské hromadné dopravy v celé Brazílii, přestože ji chybí metro. Ve městě nechybí bohaté kulturní vyžití, třeba Muzeum Oskara Niedermeyera. Jednou z jeho nejznámějších postav je dlouholetý bývalý starosta a současný guvernér Paraná Jamie Lerner.

Zdroj: Wikipedia

Začátkem letošního roku pak generální sekretář FIFA Jérôme Valckepři návštěvě arény poznamenal, že pokud by dokončovací práce šly výrazně pomalu, mohlo by být pořadatelství čtyř zápasů MS zrušeno. Navzdory tomu jej FIFA ponechala, i tak ještě koncem dubna organizátoři hlásili, že chybí nainstalovat zhruba pět tisíc sedadel (tady možná ten výše zmíněný rozdíl).

Nejdůležitějším utkáním arény, která v posledních letech vystupovala i pod názvem Kyocera, je během MS střet Austrálie se Španělskem 23. června.

Zápasy v aréně v Curitibě:

16. června 21:00 Írán - Nigérie (skupina F)

20. června 00:00 Honduras - Ekvádor (skupina E)

23. června 18:00 Austrálie - Španělsko (skupina B)

26. června 22:00 Alžírsko - Rusko (skupina H)

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.