ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Recife – Arena Pernambuco

Velikost textu:

Přístavní město Recife patří mezi nejstarší osídlená místa v Brazílii. Fotbalisty a návštěvníky ve městě čeká typické tropické podnebí: Stálá teplota kolem 26 stupňů a vysoká vlhkost. Nový stadion Arena Pernambuco má být impulsem k rozvoji celé oblasti, čemuž odpovídala i vysoká pořizovací cena moderního areálu.

Arena Pernambuco
Arena Pernambuco

Arena Pernambuco není jen klasickým stadionem. Jedná se o velký kulturní, sportovní a společenský komplex, ve kterém nechybí restaurace, obchody, kina či konferenční místnosti. Součástí je dokonce i solární elektrárna nebo univerzitní kampus, hlavním centrem je však, alespoň po dobu konání mistrovství, fotbalový stadion.

Aréna pro 42 583 diváků stála v přepočtu bezmála pět miliard korun a podobně jako další stadiony projektované pro mistrovství světa má pomoci rozvinout zanedbanou část města.

Recife:

Hlavní město státu Pernambuco, po kterém je pojmenována i fotbalová aréna, je nejvýchodnějším místem, kde se hraje letošní šampionát. V Recife žije přes jeden a půl milionu obyvatel, s přilehlou aglomerací však šplhá počet lidí v obydlené oblasti až ke čtyřem milionům. Recife leží nedaleko pod rovníkem a na pobřeží Atlantského oceánu, čemuž odpovídají i přírodní podmínky: Tropické podnebí se stálou průměrnou roční teplotou (v zimě 25°C, v létě 28°C) a vyšším množstvím srážek (ročně přibližně 2 000 mm). První osada vznikla na místě současného města již v roce 1537.

K místu se pojí drobná zajímavost, která dokresluje složitý vývoj organizace letošního šampionátu. V zimě pořadatelé v Recife oznámili, že kvůli nedostatku financí zruší veřejné projekce a s tím spojenou fanzónu. FIFA však prostřednictvím svého generálního sekretáře rychle odpověděla. "Není to volba, ale povinnost," řekl Jérome Valcke. Zároveň připomněl, že všechna hostitelská města podepsala smlouvu, v níž se zavázala pro fanoušky bez vstupenek na stadion projekci na veřejnosti umožnit.

Na stadionu, který byl ve výstavbě od roku 2010, se hraje celkem pět zápasů mistrovství světa: Čtyři utání základní skupiny a osmifinále. Hostí i nejpozději začínající zápas šampionátu, duel mezi Pobřežím slonoviny a Japonskem začne až ve tři hodiny středoevropského letního času. Po skončení bude v Areně Pernambuco působit Clube Nautico Capibaribe.

Zápasy v aréně v Recife:

15. června 03:00 Pobřeží slonoviny - Japonsko (skupina C)
20. června 18:00 Itálie - Kostarika (skupina D)
23. června 22:00 Chorvatsko - Mexiko (skupina A)
26. června 18:00 USA - Německo (skupina G)
29. června 22:00 vítěz skupiny D - druhý ze skupiny C (osmifinále)

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.