ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Sao Paulo – Arena Sao Paulo (Corinthians)

Velikost textu:

Sao Paulo – Aréna Corinthians, která po dobu konání světového šampionátu pozbývá přízviska slavného klubu, byla před startem šampionátu asi nejdiskutovanějším stadionem. Dlouho před začátkem turnaje bylo jasné, že stavební termíny nebudou dodrženy. Ale zároveň také už čtyři roky celý svět ví, že právě tady fotbalový svátek začne.

Arena Corinthians v Sao Paulu
Arena Corinthians v Sao Paulu

Stavební práce na stadionu ve čtvrti Itaquero nabraly zpoždění kvůli tragickým nehodám, které si za poslední půlrok vyžádaly tři oběti. Dva dělníci zemřeli loni v listopadu při zhroucení jeřábu, další muž nepřežil koncem března pád z osmimetrové výšky. Výstavba stadionu vyšla na 1,15 miliardy brazilských realů (tedy asi 10 miliard korun).

Nově vybudovaná aréna Corinthians byla poslední z 12 stadionů pro šampionát, která čekala na testovací zápas. Dočkala se necelý měsíc před zahajovacím duelem MS, kdy zde sehráli ligové utkání domácí Corinthians s Figueirense.

V této době už také bylo zřejmé, že stadion nebude pro šampionát kompletně hotový. Stavební firma se kvůli nedostatku času rozhodla části střechy namontovat až po turnaji. Fanoušků na stadionu by se nicméně neměl tento nedostatek nijak výrazně dotknout.

Sao Paulo

Sao Paulo je největším městem Brazílie, zároveň také nejbohatším a největším městem Latinské Ameriky a celé jižní polokoule a sedmou největší metropolí na světě. Počet obyvatel se pohybuje nad 10 miliony, údaje se různí, ale v celé aglomeraci údajně žije 22 milionů obyvatel. Rozloha města dosahuje 1 523 km². Název města odkazuje na biblickou postavu Pavla z Tarsu.

Zdroj: Wikipedie

Při generálce nebyla využita maximální kapacita stadionu pro MS 61 606 míst. Obsazeno nebylo zhruba 10 tisíc míst, tedy polovina dočasných tribun, jež jsou na stadionu pouze na dobu mistrovství světa a které ještě těsně před startem šampionátu nebyly zcela připraveny. I proto se odehrál další testovací zápas, tentokrát mezi Corinhians a Botafogem, ovšem s ještě horší návštěvou, jen 37 000 diváků.

Saupaulská aréna si zahrála i v seriálu Simpsonovi, konkrétně v šestnácté epizodě 25. řady v originále s názvem You Don't Have to Live Like a Referee. Homer se v ní stane rozhodčím na mistrovství světa a rozhoduje zde zahajovací zápas (mezi Brazílií a Lucemburskem).

Kromě zahajovacího utkání světového šampionátu, kterým je ve skutečnosti duel Brazílie a Chorvatska, stadion hostí ještě pět zápasů, včetně jednoho osmifinále a jednoho semifinále.

Zápasy v aréně v Sao Paulu

12. června 22:00 Brazílie – Chorvatsko (skupina A)

19. června 21:00 Uruguay – Anglie (skupina D)

23. června 21:00 Nizozemsko – Chile (skupina B)

26. června 00:00 Jižní Korea – Belgie (skupina H)

1. července 18:00 vítěz skupiny F – druhý ze skupiny E (osmifinále)

9. července 22:00 (semifinále)

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.