ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Brasília – Estádio Nacional Mané Garrincha

Velikost textu:

Národní stadion Maného Garrinchy v Brasílii je se svou kapacitou pro mezinárodní utkání 68 009 míst druhou největší arénou pro světový šampionát hned po legendárním Maracaná. Rekonstruovaný klenot září v brazilské metropoli, která vyrostla uprostřed pustin na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století.

Národní stadion v Brasílii
Národní stadion v Brasílii

Původní stadion byl slavnostně otevřen 10. března 1974 a jeho kapacita byla 45 200. V roce 2010 byl tento stánek zbořen, aby uvolnil místo pro rekonstruovanou moderní arénu, která by měla hostit nejen fotbalová utkání letošního mistrovství, ale také například zápasy během olympijských her v roce 2016 i řadu významných kulturních akcí.

Nová dominanta hlavního města Brazílie otevřela své brány v květnu loňského roku před Konfederačním pohárem FIFA. Cena stavby se vyšplhala z původně plánovaných 300 milionů amerických dolarů až na trojnásobek. Stadion pojmenovaný po fenomenálním brazilském míčovém virtuózovi přelomu padesátých a šedesátých let se tak stal druhým nejdražším stadionem na světě hned po anglickém Wembley.

Brasília – mladá jedinečná metropole

Metropolí Brazílie, která získala nezávislost v roce 1822, bylo již od roku 1763 Rio de Janeiro. Podle ústavy z roku 1891 se však mělo postavit nové hlavní město uprostřed země. Stavbu Brasílie nařídil v roce 1956 prezident Juscelino Kubitschek, vnuk českého emigranta Jana Nepomuka Kubíčka. Metropole vznikla podle návrhů architekta Oscara Niemeyera a urbanisty Lucii Costy a stavěla se 41 měsíců. 21. dubna 1960 se Brasília stala oficiálně hlavním městem země.

Rozložení města odráží jeho moderní charakter, kde jsou jednotlivé čtvrti odděleny a město kříží široké bulváry s mimoúrovňovými křižovatkami. Architektura významných budov, které se nacházejí v centru města, je jednou z nejtypičtějších ukázek architektury 50. a 60. let 20. století.

Brasília je nyní s 2,6 milionu obyvatel čtvrtým nejlidnatějším městem země za Sao Paulem (přes 11 milionů), Riem de Janeiro (přes šest milionů) a Salvadorem (téměř tři miliony). Leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v průměrné nadmořské výšce 1 172 m. Průměrná teplota je zde po celý rok velmi vyrovnaná, v lednu se pohybuje okolo 23 °C a v červenci 22 °C.

Architekt Eduardo de Castro Mello se nechal inspirovat okolními stavbami. I proto zvolil impozantní, a přitom velmi vzdušně působící betonové sloupoví a velkou otevřenou terasu, která stadion obklopuje zvenčí.

Národní stadion je součástí sportovního komplexu Ayrtona Senny – poblíž stojí gymnázium Nilsona Nelsona a automobilový okruh Nelsona Piqueta. Ten bude během šampionátu sloužit jako parkovací plocha, aby bezprostřední okolí stadionu zůstalo volné pro korzující fanoušky.

Vedle Ria bude Brasília hostit největší počet zápasů – sedm: čtyři v základní skupině, jeden duel osmifinále, jedno čtvrtfinále a zápas o třetí místo. 

Zápasy na Národním stadionu v Brasílii:

15. června 18:00 Švýcarsko – Ekvádor (skupina E)           

19. června 18:00 Kolumbie – Pobřeží slonoviny (skupina C)        

23. června 21:00 Kamerun – Brazílie (skupina A)

26. června 18:00 Portugalsko – Ghana (skupina G)         

30. června 18:00 vítěz skupiny E – druhý ze skupiny F (osmifinále)

5. července 18:00 (čtvrtfinále)  

12. července 22:00 (utkání o třetí místo)             

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.