ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Porto Alegre – Estádio Beira-Rio

Velikost textu:

Druhý největší stadion v jihobrazilském státě Rio Grande do Sul je novou dominantou města Porto Alegre - rodiště brazilského kouzelníka Ronaldinha, kterého však kouč kanárků Scolari nenominoval. Přestože je ve městě nově postavená a moderní Arena do Gremio pro více než 60 tisíc lidí, byl kvůli pořádání šampionátu přestavěný stadion klubu Internacional, tedy Beira-Rio. Slavnostního otevření se dočkal v únoru tohoto roku, je tedy jedním ze stadionů kompletně připravených včas. Na tribunách během MS může přivítat 42 991 diváků.

Stadion Beira-Rio v Porto Alegre
Stadion Beira-Rio v Porto Alegre

Stadion Beira-Rio stojí kousek od břehu řeky Guaíba ve městě Porto Alegre a je domácím stánkem Sport Club Internacional, jehož odvěkými rivaly je Gremio. Místo, kde se odehrála řada vzrušujících derby a několik finálových klání jihoamerického Copa Libertadores, bude hostit celkem 5 zápasů, z čehož jeden bude osmifinálový.

Stadion na jižním cípu Brazílie, jenž má přezdívku "Obr Beira-Rio", se oficiálně jmenuje Estádio José Pinheiro Borda (portugalský inženýr, jenž měl výstavbu stadionu v šedesátých letech na starosti, se dokončení svého velkolepého díla nedožil) byl otevřen již v roce 1956. Stavba trvala téměř deset let, dokonce i samotní fanoušci klubu přispěli a darovali množství cihel, cementu a železa.

Někteří nesouhlasili s koncem Estadia dos Eucaliptos, kde předtím Internacional hrál, ale když se nedařilo týmu, šli alespoň pomoct s dostavbou nového stadionu. V roce 1972 se na stadion vměstnalo rekordních více než 106 tisíc diváků při exhibičním utkání výběru státu Rio Grande do Sul proti brazilské reprezentaci.

Porto Alegre - veselý přístav

Žije zde zhruba 1,5 milionu obyvatel. Patří k nejbohatším a také nejrozmanitějším městům v Latinské Americe. Je na druhém místě v celé Brazílii co se týče zemědělské a průmyslové výroby. Veřejné tržiště, stovky barů, restaurací, kaváren a zábavních podniků napomáhají rozkvětu ekonomie. Rušný přístav (v překladu názvu města veselý přístav) na soutoku pěti řek, Caí, Gravataí, Yacuy, Dos Sinos a Guaíba je na šestém místě v množství příjezdů cizinců do Brazílie. Nachází se zde množství významných univerzit. Útočiště našli imigranté z nejjrůznějších částí světa, nejvíce ovšem z Portugalska, Německa, Itálie, Španělska a Polska. Ve městě ovšem najdeme rovněž početnou židovskou a arabskou komunitu.

Klima je subtropické, v zimě pak dost prší a fouká svěží vítr. V únoru a v prosinci umí teplota vyšplhat na 40 stupňů, od května do srpna se občas objeví na teploměru i méně než nula. Průměr v měsících konání MS je 15 stupňů.

Město je fotbalově rozděleno na dvě barevně odlišné zóny: modročernou a červenobílou. Ty první barvy patří klubu Gremio Foot-Ball Porto Alegrense, druhá kombinace reprezentuje Sport Club Internacional. Drží celou řadu národních a mezinárodních titulů, pohárů a trofejí. Vzájemně se ale nemají rádi, panuje mezi nimi možná největší rivalita mezi dvěma městskými týmy v celé Brazílii.

Gremio jsou mistry země z let 1981 a 1996. Pohár Osvoboditelů nese jejich jméno v ročnících 1983 a 1995. Internacional je držitelem tří titulů mistra Brazílie. Pyšní se prvním místem na MS klubů, nástupci Interkontinentálního poháru, z roku 2006, kde ve finále zdolal Barcelonu.

Dres jednoho nebo druhého klubu oblékali i fotbalisté té nejvyšší kvality. V Gremiu to byli třeba Ronaldinho, Emerson a Renato Gaúcho, v Internacionalu pak Falcao, Taffarel, nebo Alexandre Pato.

Hlavní doménou Estádia Beira-Ria je inovativní kovová střecha, která pokryje turnikety a stánky. Stadion prošel několika rekonstrukcemi, při nichž byl v běžném provozu. Ve výsledku přibylo několik spodních sedaček a nová parkovací místa. Zlepšilo se především zázemí pro diváky i samotné hráče.

Vedle stadionu stojí komplex zvaný Parque Gigante. V jehož areálu nechybí tréninková fotbalová hřiště, bazény, tělocvičny nebo tenisové kurty. Podobně jako třeba natalská Arena das Dunas, je i Estádio Beira-Rio součástí rozsáhlého komplexu zahrnující sportoviště, obchody, bary či dokonce kapli. Jeho renovace vyšla na 120 milionů eur.

Zápasy na Estádio Beira-Rio v Porto Alegre:

15. června 21:00 Francie - Honduras (Skupina E)

18. června 18:00 Austrálie - Nizozemsko (Skupina B)

21. června 21:00 Jižní Korea - Alžírsko (Skupina H)

25. června 18:00 Nigérie - Argentina (skupina F)

30. června 22:00 (osmifinále)

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.