ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Natal – Arena das Dunas

Velikost textu:

Originální stánek, kolem kterého se bude čile stavět i po mistrovství. Arena das Dunas ve městě Natal pojme během utkání MS 38 958 diváků. Její design nese typické rysy okolí města Natal - písek a duny. Opravdovou lahůdkou bude souboj Itálie proti Uruguayi 24. června, kdy může jít o klíčový souboj o postup se skupiny D.

Arena das Dunas
Arena das Dunas

Nejnovější skvost mezi fotbalovými stadiony světa pomáhal tvořit australský architekt Christopher Lee z firmy Populous, která vedla sportovní stavby pro olympijské hry v Londýně i Soči. Jeho společnost si kladla za cíl vytvořit nejlepší stadion v Latinské Americe. Výhodou po skončení šampionátu by měla být jeho multifunkčnost. Pořádat by se zde měly kromě fotbalových utkání i koncerty, veletrhy, konference či workshopy. Stadion snesl nejpřísnější měřítka inspektorů FIFA.

Stojí na místě starého Machadao z roku 1969, přesněji Estádio Joao Claudio de Vasconcelos Machado. Celková demolice spolka i sousední sportovní halu Humberto Nesi, známou jako Machadinho. Místo něj vyrůstá v okolí stadionu nákupní centrum, umělé jezero i hotely a kancelářské budovy. Vzhled stadionu má podle architektů připomínat písečné duny, typické pro krajinu kolem Natalu. Jde o jeden ze čtyř zbrusu nových stadionů pro MS. Nabízí luxus v podobě několika VIP lóží až pro pět tisíc hostů.


Natal - Město Slunce

Hlavní město brazilského státu Rio Grande do Norte s přesným datem vzniku 25. prosince 1599. Odtud název města. Natal znamená v portugalštině Vánoce. Žije zde 853 929 obyvatel.

Obchodní vztahy jsou na vzestupné úrovni díky vybudování a rozšíření přístavu, turistika žije díky plážím, prohřáté mořské vodě, slunci. Všichni si ovšem musejí dávat pozor na vysoké vlnobití a zrádné podmořské proudy. Natal je ze všech brazilských měst nejblíže Africe, a díky spojení také Evropě.

Chlubí také svým vzděláním, Federální Unoverzita Rio Grande a Technologická univerzita, obě podporované vládou Brazílie. Mimoto je zde celá řada soukromých škol. Ve městě je šest místních televizních společností, dvě letiště, kvalitní doprava.

Stadion byl otevřen v lednu letošního roku (zhruba s měsíčním zpožděním) a hned při zahajovacím utkání došlo k incidentu mezi příznivci místních rivalů América de Natal a ABC FC. Dva lidé byli po střelbě zatčeni. V tamním classicu docházelo k potyčkám často už v minulosti na bývalém stánku Machadao. Přesto se oba kluby zavázaly, že budou ten nový využívat k ligovým utkáním v příštích dvaceti letech.

Druh trávníku byl vybrán speciálně pro horké klima regionu a může být zavlažován ze zdrojů, které zachytí střechy stadionu. Průměrné teploty zde po celý rok dosahují až 30 stupňů a slunce svítí 300 dnů v roce. Finančně vyšla jeho výstavba na 130 milionů eur. Hrají se na něm čtyři zápasy základních skupin.

Zápasy v Arena das Dunas v Natalu:

13. června 18:00 Mexiko – Kamerun

16. června 00:00 Ghana – USA

19. června 00:00 Japonsko – Řecko

24. června 18:00 Itálie – Uruguay

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.