ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Centrum Paříže zaplavila zeleno-červená, Portugalci si užívají postup

Velikost textu:

Paříž – Trousící se fanoušci ze všech stran. Z vrchu od Trocadéra, odkud je tradičně nádherný přímý výhled na Eiffelovu věž, ale také ze směru od pařížské Invalidovny nebo z dalších výchozích bodů – stanice Bir-Hakeim a nádraží Montparnasse. Tisíce lidí táhnoucí se na Martova pole, kde se na obrovském prostoru od začátku června shlukují, aby společně zhlédly zápasy mistrovství Evropy. Z fanouškovské zóny jsme vysílali Facebook Live, pusťte si záznam.

Fanzóna Eura v Paříži
Fanzóna Eura v Paříži

Pouliční prodavači dočasně stáhli z ulic své obligátní přívěskové Eiffelovky. Byznys s vlajkami, šálami a trubkami teď prostě kvete víc. Procházím ulicí Charlese Floqueta, která je lemována desítkami těžkooděnců s kulomety, v postranních uličkách je zase připravena řada napěchovaných antonů.

Prohlídky před vstupem do fanzóny
Prohlídky před vstupem do fanzóny

Všechny, kteří se chtějí do fanouškovské zóny dostat, čekají tři důkladné prohlídky. Policisté nejprve zlikvidují všechny tekutiny, do areálu je zapovězeno vzít si i např. zapalovače.

Následuje další průzkumná hranice. Opět se zaměřuje na svršky, povrchně i batohy, ale tentokrát i nápisy na vlajkách. A aby toho nebylo málo, pokud má kdokoliv batoh, jde i na třetí prohlídku. Tentokrát musí vekerý obsah vysypat na stůl a jde se zkoumat. Tady neproklouzne ani myš. I když...

Bezpečnostní kontroly před velvyslanectvím ČR v Paříži
Bezpečnostní kontroly před velvyslanectvím ČR v Paříži

Drtivě převládá zelená a červená, případně madridské dresy s Cristianem Ronaldem, ve výrazně užší míře pak i velšské barvy. Hraje se semifinále s Portugalskem, jde tu o všechno. Co nedokonal Island, to chce "trhnout" Gareth Bale a spol. Už si smlsli na Belgičanech a pohádka je blízko.

Čáru přes rozpočet jim ale v rychlém sledu činí Ronaldo a Nani. A tisíce lidí propukají v neuvěřitelný řev, který musí vítr donést snad až na Montmartre.

Fanzóna Eura v Paříži
Fanzóna Eura v Paříži

Zástupy Portugalců, kteří místo s kyselými tvářemi opustili o poločase, křičí na bulvárech, kde zápas za pochodu sledují u televizí v rozsetých barech.

Ti skleslejší, zejména Velšani a Francouzi, si spravují náladu – a tady je ta myš – hašišem. Ve velkém. Pro ostatní je k dispozici např. alkoholické pivo, které je v prodeji pouze ve vratných kelímcích a hlavně na speciální, kreditem přednabitou kartu. Za její označení si organizátoři účtují zálohu 1 euro.

Fanoušci Portugalska
Fanoušci Portugalska

Lidé tak mají důvod se vrátit – ať už kvůli čtvrtečnímu semifinále domácí Francie s Německem, tak i na vyvrcholení turnaje. Na nohou teď jsou ale hlavně Portugalci, jejichž jízda noční Paříží bude dlouhá.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.