ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Island: Excelentní defenziva, Sigurdsson a euforie z historického úspěchu

Velikost textu:

Islanďané do mistrovství Evropy vstupují s puncem velmi dobře defenzivně sehraného týmu, který navíc na druhé straně hřiště disponuje technickou kvalitou. Trenér Lars Lagerbäck přivezl do Francie mužstvo, které dosáhlo největšího fotbalového úspěchu v dějinách země. Tým okolo Gylfiho Sigurdssona ale rozhodně ještě nemá vše odpracováno a nechce končit po trojici skupinových zápasů.

Islandští fotbalisté
Islandští fotbalisté

"Nejsem žádný hrdina. Martin Luther King nebo Nelson Mandela, to byli skuteční hrdinové," říkal Lars Lagerbäck novinářům poté, co jeho svěřenci udrželi klíčovou remízu s Kazachstánem a zajistili si bod potřebný k tomu, aby se mohli podívat na evropský šampionát. Lagerbäck nebude na mistrovství žádným nováčkem - se švédskou reprezentací jezdil na velké akce během minulé dekády pravidelně.

Když ale v roce 2011 převzal neúspěšný islandský výběr, který tehdy právě propadl v další kvalifikaci, nikdo si zřejmě nepředstavoval, že bude mít takový úspěch. Hrdinou islandského fotbalu, který má členskou základnu pouhých jednadvaceti tisíc hráčů a který se poprvé podívá na mistrovství, je tedy nyní již bezesporu.

Lars Lagerbäck
Lars Lagerbäck

Do Francie Islanďané vezou tým, který pouze nenaplňuje klišé o velkém kamarádství a kolektivním výkonu, kdy jsou za sebe na hřišti hráči ochotní zemřít. V kádru jsou totiž skutečně velmi kvalitní a talentovaní fotbalisté a toto je nejsilnější generace z ostrovní země. Jádrem jejího úspěchu je silná záloha, avšak na žádném z postů vyloženě tým netlačí bota.

Branku týmu střeží Hannes Haldórsson, o něhož se fanoušci docela strachovali. Ještě v závěru kvalifikace si totiž poranil rameno a jeho rekonvalescence zabrala mnoho měsíců - až v březnu mohl brankář z nizozemského Nijmegenu naskočit do hry. Na hostování v Norsku se ale rozehrál a tento původně filmový režisér je ve svých třiadvaceti letech islandskou jedničkou. 

přehrát video
Představení účastníků: Island

Ani defenziva není slabinou týmu, což je jasné už jen při pohledu na počet obdržených branek v kvalifikaci. Šest zní o mnoho lépe než kupříkladu čtrnáct, což je počet gólů v síti českého týmu.

Základem k této statistice jsou stabilní výkony středových obránců Ragnara Sigurdssona a Káriho Árnasona, kterým na krajích obrany pomáhají Birker Saevarsson a Ari Skúlason. Jde o čtyřku, jež zřejmě neuzemní soupeře svými jmény, která ale za sebou má ostré zápasy, z nichž si odnesla výtečnou vizitku.

Přednosti: Island se na Euro kvalifikoval jako jeden z prvních týmů zvláště díky své precizní obraně. Ne nadarmo obdržel Island polovinu gólů v kvalifikaci (tři) až v posledních dvou zápasech, kdy o jeho postupu už bylo jasno. Islanďané mají skvělého týmového ducha, jsou dlouhodobě sehraní už od mládežnických kategorií a drtivá většina hráčů je v ideálním věku či do něj právě dorůstá.

Slabiny: Individuální vybavenost jednotlivých hráčů na některých postech není podobná jako u špičkových týmů. Islandu by mohlo dělat problémy adaptovat se na velmi teplé letní klima ve Francii.

Vycházející hvězda: Do sestavy se v posledních měsících začal prodírat záložník Norrköpingu Arnór Ingvi Traustason, který má na svém kontě tři góly v šesti zápasech. Úlohu v týmu ale nejspíš bude mít jen omezenou.

Kde je Island vysloveně silný, je záloha s klíčovou dvojicí Gylfi Sigurdsson a Aron Gunnarsson. Hvězdný záložník Swansea nastřílel v kvalifikaci šest branek a v klubu prožil výtečné jaro. Bude to jeho individuální výkon, který může tým dostat přes hradbu základních skupin - a to ať už sólovými průniky, přípravou gólů, nebo provedením standardních situací, kterých se tak obávají soupeři na Britských ostrovech.

Jeho parťákem je kapitán výběru Gunnarsson, který má na starosti post defenzivního záložníka - co Sigurdsson odehraje vepředu, za něho Gunnarsson oběhá vzadu. 

Gylfi Sigurdsson v přátelském utkání s Norskem
Gylfi Sigurdsson v přátelském utkání s Norskem

Největším jménem na soupisce Islanďanů je bezepsoru bývalá hvězda evropských velkoklubů Eidur Gudjohnsen, na hřišti bude ale pálit jiný, o jedenáct let mladší, hráč. Za Kolbeinna Sigthórssona už stovky milionů vyplatily Ajax i Nantes - v prvním klubu si nemohli stěžovat, v tom druhém ale islandský hráč příliš nenahrál, když ho zbrzdila zranění. To se může ukázat jako velké minus, na druhou stranu jde o zkušeného hráče, který za svou zemi nastřílel už téměř dvacítku branek.

Island je týmem, který má na to bojovat o druhou příčku ve skupině za papírově dominantním Portugalskem. Soupeřům dělá problémy především defenzivní vizitka a kreativita Sigurdssona.

Tip na umístění podle redakce webu ČT sport: Osmifinále

Konečná nominace:

Brankáři: Hannes Halldorsson (Bodö Glimt/Nor.), Ögmundur Kristinsson (Hammarby/Švéd.), Ingvar Jónsson (Sandefjord/Nor.). 

Obránci: Birkir Sävarsson (Hammarby IF/Švéd.), Ragnar Sigurdsson (FK Krasnodar/Rus.), Kári Árnason (Malmö/Švéd.), Ari Skúlason (Odense/Dán.), Haukur Hauksson (AIK Stockholm/Švéd.), Sverrir Ingason (Lokeren/Belg.), Hördur Magnússon (Cesena/It.), Hjörtur Hermannsson (IFK Göteborg/Švéd.).
 
Záložníci: Aron Gunnarsson (Cardiff/2. angl.), Emil Hallfredsson (Udine/It.), Birkir Bjarnason (Basilej/Švýc.), Jóhann Berg Gudmundsson (Charlton/Angl.), Gylfi Sigurdsson (Swansea/1. angl.), Theódór Bjarnason (Aarhus/Niz.), Rúnar Sigurjónsson (Sundsvall/Švéd.), Arnór Traustason (Norrköping/Švéd.).
 
Útočníci: Eidur Gudjohnsen (Molde/Nor.), Kolbeinn Sigthórsson (Nantes/Fr.), Alfred Finnbogason (Augsburg/Něm.), Jón Bödvarsson (Kaiserslautern/Něm.).

Trenér: Lars Lagerbäck

Zdroj: ČT sport, ESPN, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.