ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Vrba: Na hřišti se objeví hráči, které možná nikdo nečeká

Velikost textu:
aktualizováno 2. 9. 2015 20:30

Plzeň - V sestavě českých fotbalistů v kvalifikačním utkání s Kazachstánem se pravděpodobně objeví alespoň jeden z trojice nováčků Jiří Skalák, David Pavelka a Martin Frýdek. Naznačil to trenér Pavel Vrba, podle kterého bude sestava pro někoho hodně překvapivá. Zápas začne zítra ve 20:45, přímý přenos na ČT sport a našem webu startuje o tři čtvrtě hodiny dříve.

Pavel Vrba a Petr Čech na tiskové konferenci
Pavel Vrba a Petr Čech na tiskové konferenci

"Na hřišti se objeví hráči, které možná nikdo nečeká. Je dost velká pravděpodobnost, že se někdo z nových hráčů dostane do hry hned od první minuty," řekl Vrba.

Výrazné změny v záloze nehodlá dělat jen proto, že mu kvůli zranění vypadli Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil či Lukáš Vácha. "Popravdě musím říct, že už po Islandu jsem přemýšlel, že se záložní řada musí změnit. Proto jsem se přes léto zaměřil hlavně na záložníky. O to víc mě těší, že se jim dařilo v evropských pohárech, kde české kluby hrály velmi dobře. To mi moji myšlenku usnadnilo. Nyní po nich budu chtít, aby své výkony z klubů přenesli i do reprezentace," prohlásil Vrba.

Změny však musí udělat i v defenzivě, kde mu bude chybět klíčový stoper Tomáš Sivok. "Tomáš má zlomené žebro a s tím nejde hrát. Ale máme na tomto postu hráče, u kterých věřím, že ho nahradí," řekl Vrba. "Marek Suchý s námi jezdí dlouho, čeká na šanci a možná se jí dočká. Má odehráno spoustu zápasů v pohárech a svou zkušeností do mužstva patří. A Tomáš Kalas je perspektivní obránce a na tréninku se snaží a dělá vše pro to, aby nastoupil," uvedl Vrba.

Kazachstán zažívá po postupu Astany nejlepší období, shodují se Vrba a Čech

Duel s Kazachstánem je pro český výběr klíčový, tým musí uspět. Soupeř je však psychicky posílen historickým postupem Astany do Ligy mistrů. "Každý trenér reprezentace má radost, když kluby mají úspěch. V Kazachstánu se jim povedlo něco, co dosud nikdy. Takže trenér Kazachstánu určitě využije hráče Astany podobně jako já Plzně, Liberce a Sparty, protože na každého hráče má pozitivní vliv, když se mu daří v klubu," řekl Vrba.

Také podle Petra Čecha je Kazachstán dobře psychicky naladěn. "Kazašský fotbal prožívá nejlepší období v historii. Astana hraje v Lize mistrů, to se může na jejich výkonu projevit. Národní tým je složený z hráčů toho týmu, tenhle úspěch na ně může mít velice pozitivní efekt," řekl Čech.

Standardní situace - silná zbraň Kazachstánu

Před rokem v Kazachstánu Češi dvakrát inkasovali ze standardních situací, proto Vrba své svěřence na tuto oblast výrazněji připravoval. "Je pravda, že jsme hráčům ukázali několik momentů ze standardek, což je jedna ze silných zbraní Kazachstánu. Na to jsme se samozřejmě hodně zaměřili," dodal.

"Standardky jsou důležité, vždyť z nich padá každý třetí gól. Proto je třeba se jim věnovat. Češi jsou ve standardkách také silní, ale s jejich bráněním už mají problémy. Dostali z nich pět branek. Toho se budeme snažit využít," varoval kazašský trenér Jurij Krasnožan.

Brankář Petr Čech je připravený, že v zápase nemusí být příliš v permanenci. "Mně takové zápasy nevadí. Už jsem za kariéru zažil spoustu zápasů, kdy to byl zápas s jedním zákrokem. Člověk musí být připravený," řekl Čech, který po letním přestupu z Chelsea do Arsenalu opět začal v klubu pravidelně chytat. "Moje zápasové zatížení se vrátilo do normálu. Doufám, že se to projeví a podám takový výkon, jaký si všichni i já osobně přejeme," dodal třiatřicetiletý rodák z Plzně.

Bereme jen vítězství, tvrdí sebevědomý kazašský tým

Fotbalisté Kazachstánu jsou sice jasným outsiderem, sami si však do Plzně přivezli velké sebevědomí. Berou prý jen vítězství, které by je ještě udrželo ve hře o postup. Kazaši dosud v šesti zápasech ve skupině získali jediný bod, proto si do Plzně přijeli pro další tři. "Jsme připraveni na 200 procent, budeme hrát organizovaně a tak, abychom vyhráli," řekl útočník Bauržan Džolčijev. "Je to pro nás velmi důležité utkání a bereme jen vítězství. Nálada v týmu je skvělá a jsme odhodláni tu zvítězit," doplnil záložník Žambyl Kukejev.

I když českému celku chybí několik opor, kouč Kazachstánu to nebere jako velkou výhodu. "Neuklidňuje nás to, protože vím, že český tým to výrazněji neoslabí. Když jsme viděli, že Rosický, Vácha a Sivok nenastoupí, tak jsme hned hledali, kteří hráči místo nich mohou nastoupit. A musím říct, že jsem Pavlovi (Vrbovi) záviděl, protože má opravdu bohatý výběr," prohlásil Krasnožan.  

I jemu se ale zvýšily možnosti, když se povedlo dojednat posilu v podobě kazachstánského rodáka Alexandera Merkela, který sice reprezentoval v mládežnických kategoriích Německo, ale nyní se bývalý hráč AC Milán rozhodl pro rodnou zemi. "Je tu s námi. Ještě sice čekáme na definitivní potvrzení, že může nastoupit, ale věříme, že proti Česku bude moci hrát," dodal.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.