ČTsport

ČTsport
čtvrtek 16. srpna 2018 Jáchym

Potvrzeno. Přímý postup do Ligy mistrů si zajistí jen kluby z deseti nejlepších soutěží

Velikost textu:

Jistotou přímého postupu do základních skupin Ligy mistrů se od sezony 2018/19 bude pyšnit pouze deset nejlepších lig dle koeficientu evropské fotbalové unie. UEFA změny v pohárových soutěžích potvrdila na zasedání ve švýcarském Nyonu. Nově bude také zavedeno nulté předkolo a celky, které vypadnou v prvním a druhém předkole, přejdou do boje o Evropskou ligu.

Cristiano Ronaldo se raduje z gólu ve finále Ligy mistrů
Cristiano Ronaldo se raduje z gólu ve finále Ligy mistrů

Česku patří aktuálně jedenácté místo, což by pro mistra znamenalo pouze účast ve čtvrtém předkole. Pokud by si však vítěz probíhajícího ročníku LM zajistil současně postup ze své ligy, šel by vítěz tuzemské soutěže rovnou do základní skupiny. Chystané změny ve formátech evropských lig nejsou žádnou novinkou, ale teprve nyní o nich UEFA oficiálně informovala.

V současném modelu postupovali přímo do skupin zástupci dvanácti nejlepších soutěží, UEFA však kvůli tlaku velkoklubů změnila postupová kritéria. Nově budou mít čtyři nejlepší ligy po čtyřech jistých účastnících, pátá a šestá po dvou a sedmá až desátá po jednom.

Mezi další změny ve formátu LM patří zavedení nultého předkola formou turnaje pro čtyři kluby, které se utkají v play-off, a nejlepší projde do prvního předkola. Nově také celky vyřazené v prvním a druhém předkole přejdou do nově vytvořené mistrovské části EL.

Podle stávajících pravidel propadly do kvalifikace Evropské ligy až neúspěšné kluby z třetího předkola Ligy mistrů. Týmy vyřazené v posledním předkole LM budou i nadále mít jisté místo v základní skupině EL.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.