ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Za opory nemám dostatečnou náhradu, připustil trenér Rada

Velikost textu:

Praha - Pokud z kádru současné české fotbalové reprezentace vypadne najednou několik stabilních opor, dostává se tým do problémů. Důvodů je hned několik, ale jako hlavní dnes označil trenér Petr Rada fakt, že kádr není natolik široký, aby mohl být neustále vhodně doplňován a okysličován novou krví.

Petr Rada
Petr Rada

Když Rada dnes hodnotil dva kvalifikační duely s Polskem a Slovinskem, nemohl tým až na bojovnost příliš chválit. Porážka v Chorzowě i vydřené vítězství v Teplicích totiž měly dva společné jmenovatele: výrazný herní ústup z bývalé slávy. "Je pravda, že vzpomínat budeme hlavně na to, že jsme vyhráli. Ale je nutné se podívat současné situaci do očí - při řadě zranění už prostě nedokážeme najít vhodné náhradníky, kteří by Rosického a spol. plnohodnotně nahradili," uvedl reprezentační kouč. 

Právě Rosický byl přirozeným vůdcem na hřišti i mimo něj a o vlivu jeho ztráty na výkon mužstva nikdo z odborníků nepochybuje. Ovšem Rada dnes za podobně nenahraditelného označil i Poláka. "Když je třeba plnit nějaké úkoly, dokáže to Polák dokonale. Naposledy v Severním Irsku, kde byl jedním, ne-li zcela nejlepším naším hráčem," poukázal Rada na další ztrátu ze středové řady, ve které by za normálních okolností nastupoval ze středeční sestavy zřejmě pouze Sionko.

Tým postrádá skutečné vůdce, míní Rada

Všechna další jména jako Plašil, Jarolím či Šírl jsou už považována spíše za náhražky. Rada hráče přesto hájí, nikoho ze současného kádru prý nehodlá zavrhnout ani příště. O všech přitom platí, že z klubů jdou o nich skvělé reference, ale v reprezentaci to nepotvrdí. "Také je to často dáno tím, že v klubu hráči nastupují v jiném systému. Třeba David Jarolím je v Hamburku oporou, ale zde to má těžké," připomněl kouč hráče, který má ze "zbytku" současného kádru ke tvůrčím schopnostem Rosického či Matějovského zřejmě nejblíže.Rada uznal, že tým postrádá skutečné vůdce. "O tom není pochyb. Hráči jako Nedvěd či Poborský v týmu prostě nejsou. Ale přirozené vůdce mužstvo stále má, což dokázal akcí před rozhodujícím středečním gólem Jankulovski, hodně důležitý je i Ujfaluši," jmenoval zastupujícího kapitána, který však z postu stopera konstruktivní hru příliš ovlivnit nemůže.

Rada nejspíš zkusí Bednáře či Necida

Přesto Rada věří, že přijdou zase vydařenější zápasy, než potkaly tým během posledního týdne. "Někteří hráči se začnou vracet, a ti současní se zase dokážou s týmem více sehrát. Přichází určitá obměna týmu a s tím jednoduše nic neuděláme. Rajnoch, Fenin, Slepička, Kladrubský - to všechno jsou hráči, u nichž jsem přesvědčen, že mužstvu mají co dát," naznačil Rada, že o jménech v poslední nominaci nepochybuje. 

Nových tváří se prý ale nezříká a zápas s fotbalovým trpaslíkem v San Marinu bude možná ideální pro to, aby přišli další hráči včetně žádaného Necida či sebevědomého Bednáře. "Hráčům mohu slíbit, že je budu pečlivě pozorovat, pojedu se na Bednáře podívat i do Anglie, abych ho viděl naživo," potvrdil Rada, že hledání ideální kostry nového týmu nepovažuje za uzavřené.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.