ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Fotbalový skandál

Policie dala do vazby místopředsedy FIFA z Paraguaye a Hondurasu

Velikost textu:
aktualizováno 3. 12. 2015 21:12

Curych - V rámci vyšetřování rozsáhlé korupce v Mezinárodní fotbalové federaci dnes brzy ráno švýcarská policie při razii v Curychu zatkla místopředsedy FIFA Juana Ángela Napouta z Paraguaye a Alfreda Hawita z Hondurasu. Švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že na žádost amerických úřadů byli oba kvůli podezření z přijetí úplatků ve výši několika milionů dolarů umístěni do vazby. Švýcarské úřady teď budou čekat na oficiální žádost o jejich vydání ze strany amerických vyšetřovatelů.

Policejní vozdilo u hotelu Baur au Lac
Policejní vozdilo u hotelu Baur au Lac

Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen. Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky. Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.

přehrát video
V Curychu se opět zatýkalo, funkcionáři FIFA skončili ve vazbě

Policisté stejně jako v květnu před volebním kongresem FIFA zasahovali v luxusním hotelu Baur au Lac, kde se ubytovali fotbaloví funkcionáři během nynějšího dvoudenního zasedání výkonného výboru FIFA. Celkem bylo z korupce nově obviněno 16 lidí, z nichž pět jsou současní či bývalí členové výkonného výboru FIFA. Patří mezi ně i šéf Brazilské fotbalové konfederace Marco Polo del Nero a její někdejší šéf Ricardo Teixeira.

Vyšetřovatelé se o Del Nera intenzivně zajímají od minulého pondělí. Čtyřiasedmdesátiletý funkcionář se tři dny nato vzdal svého místa ve výkonném výboru Mezinárodní fotbalové federace. Šéf brazilského svazu se dostal do podezření už při květnové razii ve švýcarském sídle FIFA, kde byl zatčen jeho předchůdce José Maria Marin. Tehdy Del Nero se svým doprovodem narychlo opustil Curych a od té doby pobýval převážně v Brazílii.

FIFA v první reakci uvedla, že bude nadále s americkými úřady, které vyšetřování vedou, plně spolupracovat. Fotbaloví funkcionáři jednali v Curychu o řadě reforem, které mají znamenat pro mezinárodní federaci nový start po korupční aféře.

Luxusní hotel Baur au Lac
Luxusní hotel Baur au Lac

Dva dny před květnovým kongresem federace, na němž byl ve funkci předsedy FIFA znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter, zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, kromě devíti funkcionářů i pět spolupracovníků marketingových firem, zabývajících se mimo jiné prodejem vysílacích práv. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).

Kvůli rozsáhlému skandálu dal pár dnů po svém znovuzvolení Blatter svou funkci k dispozici. Za největšího favorita na post nového předsedy FIFA, který se má volit v únoru příštího roku, byl považován šéf UEFA Michel Platini. Legendární francouzský fotbalista byl však kvůli přijetí podezřelé platby od FIFA v roce 2011 spolu s Blatterem na 90 dnů suspendován, což jeho pozicí silně otřáslo. Etická komise FIFA pro Platiniho požaduje doživotní zákaz působení ve fotbale.

Zdroj: BBC, ČT sport, ČTK, Guardian, New York Times, Twitter

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.