ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Úplatky? Ani náhodou, říká o podezřelé platbě šéf MS 2010

Velikost textu:
aktualizováno 1. 6. 2015 22:49

Johannesburg - Někdejší šéf organizačního výboru fotbalového MS 2010 Danny Jordaan potvrdil informace americké justice, že Jihoafrická republika zaplatila konfederaci Severní a Střední Ameriky a Karibiku (CONCACAF) deset milionů dolarů. Podle něho se však jednalo o příspěvek do fondu na rozvoj fotbalu v regionu, a nikoliv o úplatek.

Fotbalový míč
Fotbalový míč

"V životě jsem nedal ani nepřijal úplatek od kohokoliv," prohlásil Jordaan v reakci na informace, podle kterých nejmenovaný vysoce postavený jihoafrický funkcionář zaplatil někdejšímu šéfovi CONCACAF Jacku Warnerovi, jenž je jedním ze 14 lidí obviněných v současném korupčním skandálu FIFA.

Podle Jordaana se platba uskutečnila v roce 2008, JAR ale byla zvolena dějištěm mistrovství světa 2010 už v roce 2004. "Jak bychom mohli dát úplatek za hlasy čtyři roky poté, co jsme vyhráli volby?" řekl Jordaan s tím, že se rozhodně nemohlo jednat o jeho osobní rozhodnutí. Jako šéf organizačního výboru mohl samostatně schválit platby maximálně do výše milionu randů, podle tehdejšího kurzu zhruba 130 tisíc dolarů.

Ministr sportu a tehdejší prezident JAR Thabo Mbeki ale tvrdí, že se žádná mimořádná platba na účty FIFA v roce 2008 neuskutečnila.

přehrát video
Kauza korupce ve FIFA se prý dotýká i JAR

CONCACAF přišel o generálního sekretáře

Mezinárodní fotbalová federace FIFA suspendovala generálního sekretáře konfederace Severní a Střední Ameriky a karibské oblasti (CONCACAF) Enriqueho Sanze. Americké úřady ho vyšetřují kvůli podezření z nezákonného obchodování s televizními právy. Sanz čelí obvinění, že za úplatky obchodoval s televizními právy pro významné fotbalové akce v oblasti CONCACAF, jako je tamní šampionát či Liga mistrů.

Etická komise FIFA se ho rozhodla dočasně zbavit všech funkcí na základě nejnovějších faktů, které nashromáždili vyšetřovatelé v New Yorku. Po středečním zásahu v Curychu krátce před volbou předsedy FIFA a zatčení sedmi vysokých funkcionářů provedly americké úřady také razii v sídle CONCACAF v Miami. Jeho předseda Jeffrey Webb patří k zatčeným osobám.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.