ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
Korupční skandál

Blatter se zříká odpovědnosti, Platini věří ve změnu

Velikost textu:

Curych – V atmosféře policejní akce proti nejvyšším bývalým i současným představitelům FIFA obviněným z korupce začal volební kongres FIFA. Dosavadní prezident Joseph Blatter odmítl v úvodní řeči jakoukoli odpovědnost za korupční skandál. Prohlásil, že šlo o činy jednotlivců a v jeho moci není všechny hlídat. Vedení světového fotbalu čelí tlaku ze strany netrpělivých sponzorů, k situaci se vyjadřují špičky světové politiky. Předseda UEFA Michel Platini je přesvědčený, že Blatter může být v pátečních volbách poražen a po 17 letech přijít o pozici nejvlivnějšího muže světového fotbalu.

Sepp Blatter
Sepp Blatter

On-line přenos:

20:11

Tímto se pro dnešek loučíme, děkujeme za pozornost. Z aktuálními informacemi se přihlásíme opět zítra.

20:09

Pro pořádek shrnutí dnešního dění, den před kongresem FIFA, na kterém bude zvolen její nový předseda:

- Joseph Blatter poprvé promluvil od včerejšího zatýkání a to na zahajovacím ceremoniálu: "Ztratili jsme důvěru, kterou se od zítřka musíme snažit získat zpět. Nesmíme dovolit, aby jméno FIFA bylo nadále vláčeno bahnem," řekl krom dalšího.

- Někteří politici podpořili britského premiéra Davida Camerona, který chce Blatterovu rezignaci a Vladimir Putin osočil americké vyštřovatelé: "Je to další do očí bijící pokus Spojených států rozšířit své pole působnosti do jiných zemí."

 - Blater na schůzce s Platinim mezi čtyřma očima odmítl jeho návrh, aby odstoupil

 - UEFA se rozodla nebojkotovat volbu nového předsedy a podpořit v ní jordánského prince Alího bin Husajna

- Viceprezident FIFA David Gill z Anglie slíbil, že by v případě znovuzvolení Blattera ze své funkce okamžitě odstoupil

- Bývalý prezident UEFA Lennart Johansson požaduje, aby bylo přehodnoceno přidělení pořadatelství MS 2018 Rusku a 2022 Kataru. Navrhuje, aby se uskutečnila nová volba, případně aby se turnaj v roce 2018 přesunul z Ruska do Anglie.

18:49

Sepp Blatter

Střípek z Blatterova projevu: "Vím, že mě hodně lidí tlačí k odpovědnosti za to, co se stalo. Ale já nemohu hlídat každého 24 hodin denně, jestli se nesnaží dělat něco špatného a skrývat to."

18:40

Video: "Je čas odejít a rezignovat, pane prezidente," zněla poznámka zpoza kamery televize Channel 4.

A odpověď překvapeného Blattera: "How are you?"

18:34

Všichni byli pozváni na oficiální večeři a vol-au-vent (francouzské plněné pečivo z listového těsta, ve francouzštině doslova "let ve větru", což má vyzdvihovat lehkost, nadýchanost a křehkost tohoto pečiva). Zdroj: wikipedia.org

18:29

Ceremoniál končí. Švýcarská moderátorka se rozloučila a popřála všem krásný večer a úspěšný kongres.

18:25

Jedna ze zpěvaček, která se spektakulární show účastní.

18:21

Ceremoniál pokračuje už několikátým hudebním vystoupením. Nejdříve to bylo jódlování v podobě švýcarských horalů, následoval operetní zpěv a teď dokonce beatbox.

18:18

Maurer: "FIFA má problém s důvěryhodností."

18:13

Maurer: "Rád bych zdůraznil, že Švýcarsko silně odsuzuje všechny druhy korupce."

18:11

Promluvil i švýcarský politik, bývalý prezident a nynější ministr obrany, civilní ochrany a sportu Ueli Maurer.

18:02

Bach: "Z vlastní zkušenosti víme, že boj proti korupci je náročný a může být velmi bolestný. Jsou to důležité dny pro FIFA."

18:00

Na zahajovacím ceremoniálu kongresu právě hovoří předseda MOV Thomas Bach.

17:59

Demonstrant v Curychu během protestů proti korupci ve FIFA

V Curychu se proti Blatterovi protestuje přímo před budovou, kde se kongres koná. Společnost Avaaz poukazuje i na špatné zacházení s dělníky v Kataru, dějišti MS 2022.

17:44

Už dříve během dneška prohlásil šéf UEFA Platini: "Pan Blatter mě hodně ovlivnil. Rád říkal, že je jako můj strýc. Ale už toho mám dost. Kdo jiný by mu měl říct, že je čas skončit? Požádal jsem ho, ať odejde, protože obraz FIFA je strašný. Odpověděl, že nemůže odejít tak náhle. Že už je pozdě."

17:36

Blatter: "Nasměrujeme loď FIFA na správný kurz, do čistých a transparentních vod."

17:34

Blatter: "Nedovolím těm pár jedincům, kteří páchají tyto akce, aby ničili práci těch, co pro fotbal tvrdě pracují."

17:32

Blatter: "Další měsíce nebudou pro FIFA snadné. Jsem si jistý, že špatných zpráv bude ještě více. Ale je nutné začít obnovu důvěry v naší organizaci. Nechť je toto bod zvratu."

17:26

Blatter: "Ti, kdo ve fotbale uplácejí, jsou menšinou, stejně jako v celé společnosti. A stejně i tam musejí být odhaleni."

    1 2 3 4 » 

"Vím, že mě hodně lidí tlačí k odpovědnosti za to, co se stalo. Ale já nemohu hlídat každého 24 hodin denně, jestli se nesnaží dělat něco špatného a skrývat to," řekl Blatter v úvodním projevu na kongresu v Curychu.

Šlo o jeho první veřejné vystoupení od středečního rána, kdy švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i dva místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. Důvodem je podezření z uplácení při udělování pořadatelství mistrovství světa a prodeji televizních práv.

"Ve fotbale není místo pro korupci jakéhokoli druhu. Byly to ale činy jednotlivců. Kvůli nim jsme ztratili důvěru, kterou se od zítřka musíme snažit získat zpět. Nesmíme dovolit, aby jméno FIFA bylo nadále vláčeno bahnem," prohlásil Blatter, který se uchází o pátý čtyřletý mandát v čele federace. "Příští měsíce budou těžké, protože další špatné zprávy budou následovat," připustil, že mohou přijít další obvinění.

Platini věří, že se podaří Blattera sesadit

Ačkoli tomu ještě na začátku týdne nevěřil, po středečním zatčení vysokých funkcionářů FIFA vidí Platini možnost Blatterovy porážky ve volbách předsedy FIFA nadějně. "Myslím, že může být poražen. Před středou jsem si to nemyslel, ale potom, co se stalo, tomu věřím. Už toho bylo dost. Nastává doba změn," řekl Platini po jednání členských svazů UEFA, na které se rozhodlo, že Evropa bude ve volbě prezidenta FIFA podporovat jordánského prince Alího bin Husajna.

"Velká většina členů UEFA bude volit prince Alího. Mělo by to být 45 či 46 asociací z 53. Ještě se pokusím přesvědčit ty nerozhodné," řekl Platini. Záměr volit Husajna potvrdila i Fotbalová asociace ČR. "Princ Alí má všechny potřebné předpoklady. Je mladý, ambiciózní a může věci změnit. Navíc nepotřebuje peníze, protože je to princ," uvedl Platini, proč se rozhodl podpořit devětatřicetiletého Jordánce.

Platini nevyloučil bojkot soutěží FIFA

Pokud by byl v pátek do čela FIFA znovu zvolen Blatter, UEFA svůj další postup projedná 6. června v Berlíně v rámci finále Ligy mistrů. Platini nevyloučil ani možnost bojkotu soutěží FIFA včetně mistrovství světa. Zvláště pokud by Blatter sáhl k dříve avizovanému kroku a chtěl by Evropě snížit počet účastnických míst na MS.

"Současných 13 míst je z naší strany jasně vytyčená hranice, kterou nelze překročit. Prezident Blatter hraje svou hru na základě postupových míst na MS, proto jsou všichni nervózní. My nedovolíme, aby Evropa pro šampionáty 2018 a 2022 přišla o jediné ze 13 míst. To nepřichází v úvahu," řekl Platini.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.