ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
EVROPSKÁ LIGA

Trenér Astany po triumfu v Edenu: Snad se probojujeme až do finále. Ale už to bude beze mě

Velikost textu:

Pro Stanimira Stojlova to byl hořkosladký večer. Trenér Astany je u týmu už více než tři roky, poprvé v historii s týmem postoupil do základní fáze Evropské ligy a teď vybojoval pro kazašský fotbal první postup i do jarní fáze evropských pohárů. Jenže klub mu prodloužení smlouvy nenabídl. A tak to pro Stojlova byl poslední zápas na lavičce Astany.

Slavící fotbalisté Astany
Slavící fotbalisté Astany

"Nabídka, abych pokračoval na postu hlavního trenéra, mi zatím nebyla doručena, to znamená, že Astana bude pokračovat beze mě," konstatoval bulharský trenér a bývalý hráč Levski i CSKA Sofie.

Přesto Stojlov připravil svůj tým na poslední zápas v roce špičkově na to, s jakým cestováním se klub musel vypořádat a vzhledem k tomu, že za poslední měsíc hrál jediný soutěžní zápas. A pro své svěřence měl slova nejvyšší chvály. Věří dokonce, že by se tým mohl probojovat až do samotného finále Evropské ligy.

"Tento tým je stvořen pro to, aby měnil dějiny, a tento tým znovu změnil dějiny kazašského fotbalu. Hlavní výhodou byla disciplinovanost a organizovaná hra. Samozřejmě v druhém poločase jsme měli problémy, na druhé straně jsme mohli také využít několik protiútoků. Ale v takovéto situaci myslím, že jsme hráli dobře a že jsme skuteční hrdinové. Doufám, že tento zápas nebude poslední a že se nám podaří probojovat se dál až do finále," prohlásil Stojlov.

přehrát video
Šilhavý: Nebyli jsme produktivní, a proto v Evropské lize končíme

On sám u toho ale nebude. Na dotaz, jestli by tak nepřevzal například rovnou reprezentaci Kazachstánu, která hledá nového trenéra, odpověděl Stojlov neurčitě. "Žádnou nabídku jsem zatím nedostal, tak se k tomu nemůžu vyjadřovat. Pokud bych ji dostal, samozřejmě bych se rozhodoval. Nemohu říct, že v současnosti nemám nabídky. Ale až budu mít konkrétní zájemce, tak se rozhodnu," řekl padesátiletý bulharský kouč.

Pochválil také Slavii a trenéra Šilhavého. Zkritizoval ale terén, na kterém se v Edenu hrálo. "Myslím, že trenér Slavie odvádí skvělou práci, má skvělý tým a skvělé hráče. Možná si dovolím jen jednu výhradu. Pokud má klub takový stadion a disponuje takovými finančními prostředky, nechápu, jak je možné, že hřiště je v takto katastrofálním stavu," postěžoval si Stojlov.

Astaně s aklimatizací pomohl i delší pobyt v Praze, v rámci kterého kazašský tým odehrál přípravný duel se Žižkovem. "Pobyt v Česku byl velice užitečný, pomohlo nám to zejména v tom, že jsme se aklimatizovali, protože rozdíl mezi Prahou a Astanou je pět hodin," vysvětlil Stojlov.

"Druhý aspekt je ten, že jsme měli možnost trénovat na hřišti a zvyknout si na jeho povrch. A měli jsme s týmem řadu rozhovorů, bavili jsme se hlavně o tom, jestli skutečně chceme se probojovat dál. A odpověď na tuto otázku jsme získali," těší bývalého kouče Levski nebo bulharské reprezentace.

Stojlov také vsadil i na zpomalování herního tempa, díky kterému se Slavia nedostala do soustavného tlaku. "Ano, takové pokyny jsem hráčům také dával, protože jsme vypadli z herního tempa a fyzička nebyla na ideální úrovni. Ale byl to rozdíl ve výkonu oproti zápasu s Villarrealem," myslel si trenér.

A Stojlov už také vyhlíží budoucnost pro kazašský fotbal. "Náš tým je na velmi dobré úrovni a jde o jeden z největších úspěchů kazašského fotbalu. Samozřejmě je potřeba velkých investic do zlepšování hřiští, aby se vychovali lepší hráči. Ale podařilo se nám tu vychovat skvělý tým jako celek, i řadu individualit. Po tomto úspěchu už celá Evropa bude vědět o fotbalu v Kazachstánu a o Astaně," těší bulharského kouče.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.