ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Vítěz Evropské ligy od roku 2015 postoupí přímo do Ligy mistrů

Velikost textu:
aktualizováno 24. 5. 2013 14:11

Londýn - Vítěz Evropské fotbalové ligy bude mít od sezony 2015/16 automaticky zajištěnou účast v základní skupině Ligy mistrů. Dnes to oznámil generální sekretář Evropské fotbalové unie UEFA Gianni Infantino na kongresu v Londýně. 

Pohár pro vítěze Ligy mistrů
Pohár pro vítěze Ligy mistrů

Zřejmě tak dojde k úpravě systému přímých postupujících z jednotlivých lig. Dosud měl totiž přímý postup zajištěn obhájce triumfu v Lize mistrů, 12 šampionů, šest týmů na druhých místech v předních ligách a tři celky na třetích místech v prvních třech ligách v žebříčku UEFA.

UEFA rovněž pozměnila systém kvalifikací do Evropské ligy od sezony 2015/16. Přímý postup do hlavní fáze soutěže bude mít hned 16 celků z dvanácti zemí. Dosud to bylo jen sedm klubů, které vyhrály národní poháry, ze zemí na prvních sedmi místech v žebříčku UEFA.

Prezident UEFA Michel Platini rovněž oznámil, že chce ustanovit evropskou sportovní policii, která by bojovala s nelegálními sázkami, korupcí, dopingem a problémovými fanoušky. "Už o to usiluji delší dobu, ale politici na to nereagují. Proto to nyní veřejně vyhlašuji. Budu klidně vyjednávat s každou zemí zvlášť, abychom nakonec měli zákonnou sílu, která bude moci bojovat s těmito negativy ve sportu, která otravují fotbal," uvedl Platini.

Kongres UEFA také vybíral členy výkonného výboru. Znovu zvoleni byli Giancarlo Abete, Allan Hansen, František Laurinec, Marios Lefkaritis, Avraham Luzon a Michael van Praag. Angličana Geoffreyho Thompsona nahradil předseda Manchesteru United David Gill a Německo bude místo Thea Zwanzigera zastupovat prezident svazu Wolfgang Niersbach.

UEFA rovněž přijala Gibraltar za svého 54. člena. Reprezentace Gibraltaru i jeho kluby tak mohou startovat v soutěžích UEFA. Malý stát na Pyrenejském poloostrově s populací kolem 28 tisíc obyvatel se o začlenění do UEFA snažil od roku 1999.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.