ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Je dnes pro české týmy lepší hrát Evropskou ligu než Ligu mistrů?

Velikost textu:

Praha - Soutěž, kterou nikdo nechtěl (a stále nechce), se najednou pro české týmy stává ideální evropskou platformou. Proč je dnes snad i lepší, když se český klub probojuje do Evropské ligy než do Ligy mistrů?

Pavel Vrba se svetrem dostává hobla
Pavel Vrba se svetrem dostává hobla

Pohled do tabulky koeficientů za dosavadní sezonu 2012/13 je pro českého fanouška po podzimní části až závratný. S čistými sedmi body je Česká republika devátá v Evropě – pouhých 25 tisícin za nesrovnatelně fotbalově bohatším Ruskem, na druhou stranu pak před klubovými stálicemi z Nizozemska, Turecka, Řecka či Belgie.

Proč se najednou českému fotbalu oproti jiným sezonám tak daří? Zvedla se jednak kvalita tuzemských týmů, které si uvědomily své místo v Evropě a hrají v ní mnohem sebevědoměji než v dřívějších sezonách. Kromě toho jim však napomáhá také formát Evropské ligy – kvalitativně se Sparta s Plzní mohou mnohem lépe měřit s nejlepšími týmy menších zemí a nadprůměrnými a atraktivními soupeři z fotbalových velmocí.

To všechno v hráčích vytváří velkou motivaci, fotbalisté jsou ale také pod mnohem menším tlakem uspět než v domácí soutěži a zároveň mají jedinečnou možnost předvést se před skauty z evropských velkoklubů. Psychologický efekt umocňuje mimo jiné fakt, že kluby ve skupinách Ligy mistrů vyhrávaly jen zřídkakdy a snad i kvůli obrovským odměnám za remízy (zhruba 10 milionů korun) a mnohem kvalitnějším soupeřům hrály spíše defenzivněji a opatrněji. Dnes je tomu v EL jinak  kluby jsou mnohem odvážnější a hráčům takovéto výhry do domácí soutěže dodávají sebevědomí.

Evropská liga tedy českým týmům prospívá, a to i co se týče koeficientu. Výhra zápasu základní části Evropské ligy se počítá stejně jako v Lize mistrů, pouze za postup do skupiny nejprestižnější evropské soutěže se přičítají čtyři body. Když si tedy srovnáme výsledky Plzně za stejné období v loňské sezoně, dojdeme k číslu 14, což je totéž, co získala letos.

Tentokrát také jako teprve druhý tým v české historii Viktoria vyhrála svou skupinu v evropské soutěži (první byla Sparta v sezoně 1999/2000). Oba české kluby přitom skončily ve svých skupinách nad oběma finalisty loňského ročníku. Jak Spartě, tak Plzni se přitom Bilbao, respektive Atlético podařilo také porazit – ve čtyřech zápasech v průběhu 360 minut s kterýmkoliv z nich prohrávaly české týmy pouhé minuty dvě. A jakkoliv oba finalisté hráli v oslabených sestavách, jde o bezprecedentní úspěch.

Kam tedy dál? Ideální by pro české týmy bylo obsadit 15. místo v klubovém koeficientu, které by zaručovalo dvě místa v předkole Ligy mistrů a potenciálně tedy i mnohem pohodlnější příležitost, jak se probojovat do "milionářské soutěže". Momentálně má Česká republika za posledních pět sezon 22 225 bodů, s nimiž sedí na 18. místě. K vytoužené patnácté pozici pak většinou stačí získat 26 bodů.

Že by české týmy ony zhruba čtyři body vyválčily ještě za tuto sezonu, je poměrně nepravděpodobné – potřebovaly by na to přinejmenším 4 výhry a dva postupy do čtvrtfinále. Pokud si však podobnou formu udrží i příští sezonu, kdy se jim navíc odečte nejhorší výsledek ze sezony 2008/09, bude mít český fotbal minimálně v sezoně 2015/16 dva zástupce v Lize mistrů.

Soutěž, jejíž základní část v západní Evropě nebere nikdo příliš vážně, je tak najednou pro české týmy neocenitelná ve všech směrech. Hráči získávají prostor a sebevědomí a obojí mohou zúročit v domácí soutěži; kluby si vydělávají peníze od UEFA či z televizních přenosů, ceny jejich svěřenců se přitom výrazně zvedají.

Do budoucna české týmy jistě budou usilovat o účast v Lize mistrů, která je s finančními odměnami přece jen úplně jinde. Například Plzeň od UEFA obdržela stejnou částku za celý podzim, jakou dostala loni za pouhou účast ve 4. předkole LM. A Evropská liga by do budoucna jistě mohla mít atraktivnější a méně rozplizlý formát - mluví se dokonce i o jejím zrušení. Českým klubům však minimálně v letošní sezoně slouží skvěle.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.