ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

UEFA rozdělí 196 milionů eur, Češi dostanou 12

Velikost textu:

Praha - Evropská fotbalová asociace UEFA rozdělí mezi účastníky právě skončeného mistrovství Evropy 196 milionů eur (asi pět miliard korun). Nejvíce dostanou staronoví šampioni ze Španělska, kteří si obhajobou titulu vydělali 23 milionů eur. Šestou nejúspěšnější zemí jsou s 12 miliony eur čeští fotbalisté. UEFA si vysoké odměny může dovolit, protože na komerčních a televizních právech za šampionát by měla vydělat podle odhadů minimálně 1,26 miliardy eur (asi 32,3 miliardy korun).

Euro 2012
Euro 2012

Jde zhruba o polovinu částky, kterou vydělala FIFA během mistrovství světa 2010, kde ale startoval dvojnásobný počet týmů. Vedle 196 milionů eur jednotlivým asociacím pošle UEFA také 98 milionů eur klubům jako kompenzaci za to, že uvolnily své hráče pro šampionát.

Vysoké příjmy vyplývají ze skutečnosti, že zápasy šampionátu sledovalo průměrně 150 milionů diváků po celém světě. To odpovídá zhruba sledovanosti Super Bowlu, finále ligy NFL amerického fotbalu, který je považován za marketingově nejzajímavější sportovní akci na světě.

Čtvrtfinále mezi Anglií a Itálií zhlédlo dokonce kolem 230 milionů fanoušků a podobné číslo lze očekávat i od nedělního finále mezi Španělskem a Itálií. Takový zájem se rovná zahajovacímu ceremoniálu olympijských her, což je jedna z nejsledovanějších událostí ve světě sportu.

Španělé slaví triumf na mistrovství Evropy
Španělé slaví triumf na mistrovství Evropy

Výkonný ředitel UEFA David Taylor prý původně neočekával, že by příjmy mohly být tak vysoké. "Obávali jsme se, jak budou sponzoři a další partneři reagovat na to, že se šampionát koná ve východní Evropě. Reakce ale byly pozitivní, což se projevilo i na příjmech z komerce," řekl Taylor.

Z konání turnaje v Polsku a na Ukrajině panovaly obavy i z hlediska infrastruktury, především pak dopravy po silnicích. Například na důležitou dálnici propojující Varšavu s německou hranicí motoristé mohli vyjet jen několik desítek hodin před začátkem šampionátu. Nakonec se ale ukázalo, že nešlo o akci, která by byla nad síly Poláků.

Odměny pro jednotlivé reprezentace na fotbalovém ME 2012 (v milionech eur):

23 - Španělsko,
19,5 - Itálie,
16 - Německo,
15 - Portugalsko,
12,5 - Anglie,
12 - ČR,
11,5 - Řecko, Francie,
10,5 - Rusko, Chorvatsko,
10 - Dánsko, Ukrajina,
9 - Polsko, Švédsko,
8 - Nizozemsko, Irsko. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.