ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Ukrajina hodnotí pořádání Eura jako úspěšné

Velikost textu:
aktualizováno 30. 6. 2012 23:55

Kyjev - Fotbalové mistrovství Evropy míří do finále, v neděli se v boji o zlato na Ukrajině utkají Itálie a Španělsko. Do Kyjeva se proto sjíždějí fanoušci z celé Evropy. Nechtějí si nechat ujít poslední, konkrétně jednatřicátý zápas letošního fotbalového mistrovství. Samotní Ukrajinci tak začínají šampionát bilancovat. 

Euro 2012
Euro 2012

"Turnaj proběhl výborně, občané všech měst přijali naše hosty skvěle. Vůbec není pochyb, že turnaj skončil úspěšně. Hostů bylo víc, než jsme čekali," zhodnotil turnaj místopředseda vlády odpovědný za Euro 2012 Boris Kolesnikov. 

Politici vesměs odmítli na zápasy do Ukrajiny přijet

Na ukrajinské stadiony ovšem odmítla přijet řada evropských politiků. Ať už šlo o komisaře v čele s předsedou Evropské komise nebo šéfy vlád Anglie, Švédska, Německa a dalších zemí. Důvodem je věznění bývalé ukrajinské premiérky, kterou soud poslal na sedm let za mříže. Její zdravotní stav se nelepší. Obžaloba tvrdí, že simuluje a ona se zase nechce nechat vyšetřit ukrajinskými lékaři, protože jim nevěří. 

"Chtějí, aby znovu nemohla vstát z lůžka ani chodit. Aby byla zase blízko invaliditě. A to vše při porušení zákona," prohlásil advokát Julie Tymošenkové Sergej Vlasenko. Zatímco se tak pár kilometrů od jejího nemocničního vězeňského lůžka hraje fotbal, pár metrů od největší zóny pro fanoušky visí hesla za propuštění expremiérky na svobodu. 

Julija Tymošenková
Julija Tymošenková

Stoupenci Tymošenkové postavili stanové městečko 11. října loňského roku, tedy v den, kdy byla bývalá ukrajinská premiérka odvezena přímo do vězení. Prostor před soudem nehodlají opustit. Ovšem Tymošenkovou teď čeká další soud. 

"Naše městečko je tu kvůli dodržování spravedlnosti a přijetí správného verdiktu." "A budete tu stát dlouho?" "Budeme stát tak dlouho, dokud ji nepropustí, protože je nevinná," myslí si její stoupenkyně Jelena Panasjuková. 

Na tribuně budou sedět Komorowski, Monti i Lukašenko

Mnoho evropských politiků nepřijelo a nepřijede, což se však víceméně předpokládalo. Překvapením ovšem bude, jak se zachovají ti, kteří přijedou, například premiér Itálie či polský prezident. Mají totiž sedět vedle Aleksandra Lukašenka, kterého bojkotuje celá západní Evropa. 

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.