ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Na finále Eura přijede do Kyjeva i Lukašenko

Velikost textu:

Kyjev - Nejméně pět prezidentů či premiérů se v neděli přijede do ukrajinské metropole Kyjeva podívat na finále evropského fotbalového šampionátu. Podle zpráv místního tisku budou utkání španělské a italské reprezentace sledovat předsedové španělské a italské vlády Mariano Rajoy a Mario Monti a kromě nich také prezidenti Polska, Gruzie a Běloruska.

Alexandr Lukašenko
Alexandr Lukašenko

Vzhledem k nedávným výzvám k bojkotu přijala ukrajinská vláda informace o přijíždějících hostech s uspokojením. Žádná velká jednání se nečekají, předpokládá se nicméně, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se s vysokými zahraničními hosty alespoň pozdraví. Janukovyč je v zahraničí tvrdě kritizován kvůli věznění vůdkyně opozice a jeho velké politické soupeřky Julije Tymošenkové. K utkáním základních skupin Eura na Ukrajinu odmítli přijet zástupci francouzské, britské či švédské vlády a členové Evropské komise.

V Kyjevě nepochybují, že v případě finálového postupu německého týmu by na Ukrajinu přijela i kancléřka Angela Merkelová, která s odjezdem do Kyjeva kvůli kauze Tymošenkové váhala. Němce ale v semifinále vyřadili Italové a citlivý diplomatický problém odpadl. Rozpaky a odpor naopak vyvolává ohlášená návštěva běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který je označován za posledního diktátora v Evropě. Ukrajinské nevládní organizace vyzvaly prezidenta Janukovyče, aby návštěvě běloruského diktátora zamezil.

Organizátoři ukrajinské části Eura mezitím začali bilancovat. Akci, kterou na Západě doprovázely obavy ze zločinnosti a rasismu, hodnotí jako jednoznačný úspěch. Na Ukrajině nedošlo k žádným výtržnostem ani jiným incidentům, případné rasistické urážky hráčů měli na svědomí spíš fanoušci přijíždějící ze zahraničí. K jedinému vážnějšímu incidentu nedošlo na Ukrajině, ale v druhé pořadatelské zemi Polsku, kde se porvali fandové ruské a polské reprezentace. Násilnosti řešily polské soudy.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.