ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Polský svět žuželu

Velikost textu:

Poláci překvapili, respektive primátorka Varšavy a její kolega z Gdaňska. Prý si dovedou představit, že by v dohledné době mohlo Polsko pořádat fotbalové mistrovství světa. Třeba ve spojení s Německem, nebo třeba i sami. To  mi spadla čelist. Poláci svojí část Eura zvládají skvěle, jsou výbornými hostiteli. Ale jakoby politická reprezentace zapomněla, že z Varšavy se do Vratislavi jede šest hodin. Já vím, za x let se toho dá dobudovat hodně. Třeba dálnice. Ale mistrovství světa je logisticky těžko srovnatelné s letošním mistrovstvím našeho kontinentu.

Jaromír Bosák
Jaromír Bosák

Letos hraje naposled šestnáct týmů, při světovém šampionátu se musíte jako pořadatel postarat o mužstev dvaatřicet. Úměrně tomu vzroste i počet fanoušků, nároky na hotely, letiště, stravovací kapacity. Němci, Holanďané a hlavně Češi, ti si mohli dovolit dojet na turnaj, hlavně na polskou část, po svých, tedy myslím autem nebo vlakem. To fanoušek z Paraguaye nebo Argentiny zvládne těžko. Není to zkrátka jen tak.   

Světové šampionáty jsou rozdány do roku 2022 a vzhledem k tomu, že poslední na řadě bude Rusko, tak to se šancemi jakékoli evropské země nebude žádná sláva. Už by, kruci, přece měla přijít na řadu Austrálie. To, že jí při posledním hlasování o pořadatelství předstihl Katar, považuji dodnes za obrovskou chybu. Zaplacenou chybu. Katar si prostě koupil další tahák pro turisty, nacpal plné kapsy těm, kteří rozhodovali o pořadateli a s prázdnou odešla země s velmi dobrou infrastrukturou a velmi kladným vztahem ke sportu jako takovému. Všechno špatně.

Ještě se musím vrátit k první zmínce o eventuálních úvahách o možné polské kandidatuře. Včera pozdě v noci jsem sledoval dokument televize RTL o tom, jak pokračuje fotbalový boom v Jižní Africe. Odpověď zněla – nijak. Mluvilo se o tom, jak mistrovství světa nakopne nejen jihoafrický fotbal, ale také podpoří turistiku a popožene investory ke hledání příležitostí v JAR. Zůstalo jenom u slibů, nebo lépe řečeno představ, které se skutečností neměly příliš společného. Nové moderní stadiony většinou zejí prázdnotou a chátrají. Nikdo nemá na to, aby platil jejich údržbu. Třeba v Kapském městě stojí jeden den provozu 14 500 euro. A co takový Rustenberg nebo Polokwane? Elektřina, voda, bezpečnostní firma, údržba trávníků, úklid…Kde to mají místní fotbalisté brát? Ukazuje se, že nejde přemýšlet jen v rovině: budeme mít šampionát, prostavíme miliardy, ale důležité je také, co s dobudovanými objekty bude po skončení turnaje. I když, stavbařské lobby to může být úplně jedno, hlavně když se vydělá pořádný balík.  Přijde mi to líto, když vidím krásné jihoafrické stadiony na cestě do zapomnění. Byl to náročný, ale z mnoha stránek i nezapomenutelný šampionát.

Jestli by mohli Poláci z fleku zorganizovat nějaké mistrovství světa, tak potom v žuželu. Tak se tady říká ploché dráze a podle všeho je to tady snad vůbec nejpopulárnější sport. Z každého ligového kola se vysílají skvěle připravené přímé přenosy, rozebírá se pomalu každá matička na motorkách, každá rýha na cílové rovince, stadiony jsou plné k prasknutí a Tomasz Golob, mistr světa a současná polská jednička, si v popularitě skoro nezadá i s Ronaldem. Polská Ekstraliga, čítající osm klubů je něco na způsob fotbalové Premier League. Pedersen, Crump, Hanckock, Holder, právě Golob…nic lepšího se vidět nedá.

Tito jezdci jezdí i ligu anglickou a třeba i českou, ale Polsko je úplně někde jinde. Můžete vesele sázet, jestli třeba Zielena Gora porazí Rzezsow, nebo jestli Torun dokáže vzdorovat Lesznu. Žužel je prostě klenot, na nějž se Polákům nesmí sahat. Viděl jsem během svého zdejšího pobytu dva přenosy a musím smeknout před tím, jak skvěle byly připravené a taky trochu smutně konstatovat, že takový počet kamer a vší další techniky, o lidech nemluvě, jaký se tady podílí na výrobě, to nepotkáme u  nás ani za půl roku. Jo, jestli jste fanouškem motorek, které mohou zatáčet jen doleva, bude Polsko vaší zemí zaslíbenou. Můj svět to úplně není, na druhou stranu, že by se to třeba kolem Varšavy hemžilo golfisty, to taky ne. Každý máme zkrátka své.

(úryvek z připravované knihy k ME 2012)

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.