ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Žalobci navrhli vazbu pro Peltu a náměstkyni Kratochvílovou, měli ovlivňovat dotace

Velikost textu:
aktualizováno 4. 5. 2017 21:53

Praha - Žalobci zatím navrhli vazbu pro dvě ze tří obviněných osob v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Fotbalová asociace ČR potvrdila, že se návrh na vzetí do vazby týká jejího předsedy Miroslava Pelty. Další osobou by měla být podle Aktuálně.cz náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. Zadrženo bylo celkem deset lidí. Mezi nimi jsou také předseda zastupitelského klubu ČSSD na pražském magistrátu Karel Březina a šéf České unie sportu Miroslav Jansta. Pelta se podle svého právního zástupce Bronislava Šeráka cítí nevinen.

Miroslav Pelta
Miroslav Pelta

On-line přenos:

12:42

Z padesátky projektů, kterým ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) letos poskytlo v rámci rozvoje a modernizace sportovišť celkem 454 milionů korun, vyčerpal největší částku vodácký areál v Račicích. Na jeho rekonstrukci dostaly veslařský a kanoistický svaz a centrum vodních sportů 24 milionů korun.

12:02

Soud poslal do vazby náměstkyni Kratochvílovou, která je obviněna v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství. O Peltovi zatím nerozhodl.

10:15

Náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová byla zproštěna svých funkcí na ministerstvu školství.

9:20

O návrhu vrchního státního zastupitelství na uvalení vazby by soud měl rozhodnout během dopoledních hodin.

7:55

Předseda Fotbalové asociace se v celé kauze cítí nevinen. "Klient si je absolutně jist, že se ničeho protiprávního nedopustil," řekl Peltův právník Bronislav Šerák.

7:52

Podle svého advokáta je Miroslav Pelta podezřelý z toho, že měl navádět další dva obviněné - náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou a bývalého šéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport.

7:47

Dobré ráno, vážení čtenáři, pokračujeme v on-line přenosu k rozsáhlé kauze sportovních dotací.

7:45

5. května 2017

22:02

Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

22:02

Podle Seznam.cz policie disponuje nahrávkami hovorů, kde se Kratochvílová s Peltou domlouvali na přípravě dotačních programů. Rozdělení dotací následně měli ovlivňovat ve svůj prospěch.

22:00

Pokud bude Pelta opravdu vzat do vazby, nemohl by v červnu znovu kandidovat na předsedu FAČR. Dosud přitom neměl žádného protikandidáta.

21:56

Případné uvalení vazby Peltu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1.

21:55

Informaci potvrdil v prohlášení i FAČR: "Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor."

21:41

Podle informací iSport.cz a Aktuálně.cz by další osobou, pro kterou navrhli žalobci vazbu, měl být Miroslav Pelta.

20:57

Fotbalová asociace ČR svolala na pondělí vzhledem k policejní akci v souvislosti s dotacemi a zadržení předsedy Pelty mimořádné zasedání výkonného výboru.

20:07

Žalobci zatím navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Policisté zadrželi celkem deset lidí, tři už propustili. Státní zástupce Ondřej Trčka uvedl, že vazbu pro dva obviněné požaduje z obav, že budou ovlivňovat svědky a že budou opakovat trestnou činnost.

18:42

V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun. "Faktické meziroční navýšení příjmů z dotačního programu V. pro FAČR v roce 2017 je tedy částka 24 milionů korun," uvedla asociace. Celkem za rok 2017 očekává na dotacích ze všech programů MŠMT 632 milionů korun. Loni to bylo 374 milionů.

18:08

Fotbalová asociace ČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z MŠMT. Za výrazným navýšením dotací je změna loterijního zákona, uvedla.

17:37

Ministr financí Andrej Babiš v DVTV: Vedle náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové se navrhuje vazba také pro Karla Březinu, pražského zastupitele a poradce pro sport ministryně školství Kateřiny Valachové.

16:44

Návrh na vzetí do vazby by se měl týkat Simony Kratochvílové, náměstkyně na ministerstvu školství, píše Aktuálně.cz.

    1 2 3 » 

Fotbalová asociace bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května. "Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor," stojí v prohlášení FAČR.

Případné uvalení vazby na prvního muže českého fotbalu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Kdyby byl Pelta vzat do vazby, nemohl by mimo jiné za měsíc znovu kandidovat na valné hromadě FAČR.

Právě Fotbalová asociace ČR by podle Aktuálně.cz měla být právnickou osobou obviněnou ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Kratochvílová se podle informací serveru Seznam.cz domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

"Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," cituje Seznam.cz jednoho z vyšetřovatelů.

Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

přehrát video
Žalobci zadrželi v kauze zneužití sportovních dotací deset lidí

Fotbalová asociace odmítla špatné zacházení s dotacemi

FAČR odmítá, že by špatně zacházela s dotačními zdroji z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Peníze jsou podle jejího vyjádření rozdělovány transparentně a jejich využití je důkladně kontrolováno. Kvůli investičním dotacím z ministerstva spustila policie rozsáhlé vyšetřování a zadržela i předsedu FAČR Miroslava Peltu.

"FAČR deklaruje, že se všemi finančními a dotačními prostředky nakládá maximálně efektivně a zcela transparentně, což dokazují také pravidelné důkladné a kontrolní mechanismy," uvedla asociace.

Výrazné zvýšení dotací do fotbalu, na které upozorňují média, podle FAČR vychází ze změny loterijního zákona. "Důvodem mediálně často zmiňovaného meziročního navýšení dotačního programu V. ze 188 milionů korun na 384 milionů korun byla změna loterijního zákona. Na jejím základě jsou finanční zdroje pro sport z loterií odváděny přímo do státního rozpočtu a pro jednotlivé sportovní organizace jsou tak následně rozdělovány přímo z MŠMT," uvádí Fotbalová asociace. V roce 2016 získala FAČR z loterií 172 milionů korun.

Nové sídlo FAČR na Strahově
Nové sídlo FAČR na Strahově

Sponzoři neuvažují o ukončení podpory fotbalu

Sponzoři a partneři (Pepsi, T-Mobile, AAA Auto, Česká televize, ČEPS) českého fotbalu zatím neuvažují, že by kvůli vyšetřování možného zneužití dotací z ministerstva školství upustili od své podpory.

K aktuální situaci se zatím nechtěla vyjadřovat sázková společnost Fortuna, která je od října titulárním sponzorem druhé nejvyšší soutěže, ani maďarská ropná skupina MOL, jejíž jméno nese fotbalový pohár.

Policie pátrala i v České unii sportu

Vyšetřovatelé zapečetili také tři kanceláře v sídle České unie sportu. Představitelé ČUS jsou přesvědčeni, že hospodaření unie je bezproblémové. Právě šéf ČUS Miroslav Jansta byl ve středu zadržen. Organizace nebyla z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být podle právního zástupce ČUS Prokopa Beneše ani Jansta. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl Beneš.

"Mohu potvrdit, že se v sídle ČUS konají úkony za účelem zajištění důkazů pro trestní řízení, na kterém spolupracujeme. Postupně dochází k přebírání materiálů potřebných k prošetření. Organizaci nebylo sděleno obvinění z žádného deliktu, jen jsme byli vyzváni k poskytnutí součinnosti při zajišťování důkazů," dodal Beneš. 

Uložit

Zdroj: aktualne.cz, ČT sport, ČT24, ČTK, Respekt.cz, Seznam Zprávy

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.