ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Pelta se distancoval od výroků Berbra, kterému ubyl protikandidát Rajchl

Velikost textu:
aktualizováno 4. 6. 2013 19:43

Praha - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se distancoval od kontroverzních výroků člena výkonného výboru Romana Berbra. Kandidát na funkci místopředsedy FAČR za Čechy na sobotní valné hromadě tím podle něj poškozuje pověst fotbalu. Na druhou stranu však podle Pelty má Berbr svou prací a vlivem pro fotbal velký přínos. Berbrovi dnes ubyl protikandidát, svou přihlášku stáhl první místopředseda Jindřich Rajchl.

Funkcionáři FAČR Berbr a Pelta
Funkcionáři FAČR Berbr a Pelta

Peltovi se nelíbily především Berbrova slova na adresu předsedkyně odvolací a revizní komise Markéty Haindlové, která chtěla kandidovat na předsedkyni FAČR. Berbr v té souvislosti uvedl, že ženu má v čele fotbalový svaz jen v Burundi.

Pelta vyčetl Berbrovi rovněž reakci na stížnosti klubů, že se proti nim postavili rozhodčí ve chvíli, kdy vyjádřily podporu Haindlové. "Když se jim to nelíbí, tak ať se odstěhují a hrají jinde," citoval Berbra deník Sport.

Podle Pelty jsou takové výroky neprofesionální. "S jeho výroky nemohu souhlasit, musím se vůči tomu vymezit. Řekl jsem mu to i osobně. Jeho silácké řeči jsou zbytečné a na veřejnosti vzbuzují emoce, které nám berou jiné úspěchy," prohlásil Pelta po zasedání výkonného výboru.

První muž českého fotbalu si rovněž myslí, že si Berbr sám škodí, neboť tím degraduje vlastní dobrou práci. "Je to kontroverzní člověk, ale fotbal miluje. Má dobré nápady a je schopný pro fotbal hodně udělat. Je potřeba si z něj brát to dobré a usměrňovat ho," řekl Pelta.

K tomu by podle něj mohlo pomoci i to, pokud bude Berbr zvolen místopředsedou FAČR. "Pak by byl pod daleko větším dohledem a kontrolou médií a veřejnosti. Už by nebyl jen postavou v zákulisí, ale měl by veřejnou roli," dodal Pelta.

Největší Berbrův přínos pro český fotbal je podle Pelty v jeho velkém vlivu. "Na okresu a v krajích má největší vliv. Do fotbalu hodně vidí, a to především z neprofesionálního pohledu. Jeho připomínky v tomto směru bývají hodně pragmatické. Má velké plusy a s jeho prací jsem spokojený," uvedl Pelta na adresu bývalého rozhodčího.

Rajchl ztratil chuť

Místopředseda za Čechy Jindřich Rajchl nebude na sobotní valné hromadě na svou funkci znovu kandidovat. Původně přihlášku podal, ale dnes ji stáhl.

Rajchla, který byl místopředsedou zvolen v roce 2009, prý k rozhodnutí dovedla atmosféra v českém fotbale. "Většina lidí v současném fotbale přemýšlí hlavně o tom, jak komu uškodit, a nikoli o tom, jak fotbalu pomoci. A v takové polarizované atmosféře se mi pracovat nechce," řekl Rajchl.

Jindřich Rajchl
Jindřich Rajchl

Jindřich Rajchl, aktuální první místopředseda FAČR:

"Nechci pracovat ze dne na den. Chci pracovat v rozsahu let, ale to v současné době není možné, protože jakékoli rozhodnutí je hned kritizováno. Rozhodně nechci, aby se to bralo, že tak činím kvůli různým osobám. Jde o celkovou atmosféru."

Zkušený právník se chystá zaměřit především na práci v Dukle Praha, kde je předsedou dozorčí rady. "V Dukle se odvádí velmi dobrá práce, já na ni však neměl tolik času, tak bych to teď chtěl napravit," řekl Rajchl. Jeho rozhodnutí znamená, že hned na tři ze čtyř nejvyšších funkcí FAČR kandiduje pouze jeden člověk.

Na předsedu současný šéf asociace Miroslav Pelta, na místopředsedu za Moravu Zdeněk Zlámal a na místopředsedu za Čechy Berbr. Ti budou voleni aklamací, tedy veřejně zvednutím ruky na valné hromadě. Jen o post místopředsedy za ligu se ucházejí dva funkcionáři, jimiž jsou Dušan Svoboda a Jaromír Šeterle.

Zdroj: ČTK, deník Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.