ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Zadlužený Baník by měl k získání licence prodat Bazaly, plánuje město

Velikost textu:
aktualizováno 7. 5. 2013 15:00

Ostrava - Město Ostrava chce při záchraně fotbalového Baníku upřednostnit levnější variantu odkupu stadionu Bazaly. Ten by měl zadluženému klubu vynést zhruba sto milionů korun a umožnit získání ligové licence i pro příští sezonu. Zastupitelé by o pomoci Baníku měli znovu jednat na mimořádném zasedání 20. května, řekl primátor Petr Kajnar.

Ostravský stadion Bazaly
Ostravský stadion Bazaly

O den později Baníku vyprší lhůta pro odvolání pro udělení licence, kterou ostravský klub jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal. Důvodem jsou především dluhy, které podle odhadů výrazně převyšují hranici 100 milionů korun. Ani pomoc města tak klub dluhů nezbaví, bez ní by ale nejspíš skončil v insolvenci, což by se prakticky rovnalo zániku ligového fotbalu v Ostravě.

Město už dlouho hledá cestu, jak Baník zachránit, ale zatím se jeho představitelé na ničem neshodli. Ještě koncem dubna se hovořilo o možnosti, že město odkoupí 100 procent akcií společnosti Bazaly za 119,7 milionu korun, což by pro klub bylo výhodnější. Odhad ceny nemovitostí je jen 111,5 milionu, a to ještě asi 15 milionů ukrojí daně a transakční náklady.

Vedení města si navíc nechalo zpracovat nový znalecký posudek, takže výsledná částka může být ještě nižší. Město si také vymínilo, že provozní náklady stadionu ve výši asi 25 milionů korun ročně ponese nadále Baník, a údajně i to, že termín rekonstrukce stadionu na Bazalech nebude mít žádné pevné datum. Fotbalisty by tak za určitých okolností mohl čekat minimálně dočasný přesun do azylu na Městský stadion ve Vítkovicích.

Petr Šafarčík, předseda představenstva Baníku:

"Stále věříme, že to s pomocí města zvládneme. Časově to bude na hraně, ale v případě kladného postoje zastupitelů na mimořádném zastupitelstvu všechno připravíme tak, abychom se stihli v termínu odvolat. Teď ale ještě čekáme na oficiální zdůvodnění licenční komise, protože ne všechny uvedené závazky vůči třetím osobám považujeme za oprávněné."

Nákup akcií doporučovala poradenská firma PricewaterhousCoopers, která pro město zpracovávala ekonomickou analýzu a ocenění společnosti Bazaly. Primátor Kajnar ale uvedl, že město už se zabývá pouze variantou odkupu nemovitostí. "Pro město by to znamenalo majetek, který je dneska územním plánem určený jako sportoviště," řekl Kajnar.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.