ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Golda: Nejsou důkazy, že by Plzeň uplácela

Velikost textu:

Praha – Zatím nejsou žádné důkazy, že by Plzeň skutečně podplácela rozhodčí. Takové je hlavní sdělení předsedy disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) Jiřího Goldy. Disciplinárka zahájila řízení v kauze, kterou odstartovali svým tvrzením sudí Adámek a Býma. Vyšetřování komplikuje, že oba rozhodčí vystoupili z FAČR a disciplinárního řízení se zúčastnit nemusí. Golda oběma vzkázal, že případná neúčast by hodně pošramotila důvěryhodnost jejich tvrzení.

Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda
Předseda disciplinární komise FAČR Jiří Golda

"Žádné indicie či důkazy zatím neprokázaly, že by došlo k uplácení ze strany Plzně. Figuruje tam jakýsi pan Martin Svoboda, který není členem FAČR. Bude na dalším šetření zjistit, kde a jak působil a zda je tam nějaké spojení na některý klub," řekl Golda. "Pokud se prokáže, že došlo k uplácení, tak já teď nevím, jestli to bylo proto, že si ten člověk chtěl vsadit, nebo proto, že byl s někým ve spojení," dodal.

Zda byl Svoboda s někým ve spojení, bude zřejmě spíše záležitostí policejního vyšetřování. "Je složité zpětně dohledávat důkazy. Záleží na tom, jak dlouho se evidují záznamy telefonních hovorů a podobně," řekl Golda. "S policií jsme v úzkém kontaktu a předáváme si informace," dodal.

Všichni z FAČR pryč

Komplikací při vyšetřování disciplinární komise je skutečnost, že všechny tři ústřední postavy kauzy, tedy rozhodčí Adámek a Pavel Býma či údajně korumpující Svoboda již nejsou členy FAČR. Adámek s Býmou z ní vystoupili ve středu. "Platí zásada, že můžeme trestat jen členy. Nemůžeme je ani předvolat, ale nic nám nebrání v tom, abychom je pozvali, aby dobrovolně přišli. Je v jejich zájmu, aby se dostavili a vše vysvětlili," řekl Golda.

Věří, že oba rozhodčí budou usilovat o vyšetření kauzy. "Chci věřit, že lidé, kteří to oznámili, jsou vedeni poctivou snahou očistit fotbal a budou s námi komunikovat. Věřím, že se na zasedání dostaví a skutečnosti osvětlí," dodal Golda. Všichni aktéři aféry jsou předvoláni na mimořádné úterní zasedání.

Pokud by se Adámek či Býma nedostavili, podle Goldy by to zpochybnilo jejich důvěryhodnost. "Mám víru v jejich dobré záměry. Na druhou misku vah však musím dát, že to oznámili až po několika měsících a následně přestali komunikovat. Pokud k tomu přidají i to, že se nedostaví na zasedání komise, tak by to jejich výpověď znevěrohodnilo. Ale nechci předjímat. Chci věřit, že jsou vedeni poctivou snahou spolupracovat," dodal Golda.

Upozornil, že ani vystoupení z FAČR oba sudí neochrání od trestu, pokud se jejich obvinění nepotvrdí. "Jestli si někdo myslí, že vyvolá takový poprask, vystoupí z FAČR a tím už se ho to dále netýká, tak ho chci vyvést z omylu. Pokud se ve finále ta tvrzení nepotvrdí, jsme připraveni se tvrdě bránit. Fotbal je několik týdnů vláčen médii ve stylu 'korupce, korupce, korupce', takže jestli se nic neprokáže, budu usilovat o podání žaloby. Kvitujeme, že někdo upozorní, že se děje něco nekalého, ale pokud vyjde najevo, že to není pravda, budeme se bránit," prohlásil Golda.

Ani s jedním z rozhodčích teď není v kontaktu, takže neumí posoudit, zda na zasedání skutečně dorazí. "S panem Býmou jsem v kontaktu nikdy nebyl. S panem Adámkem jsem se zkontaktoval přes e-mail. Předal jsem mu i kontakty na policii a požádal ho, aby policii poskytl svou výpověď. Poté se odmlčel a už s ním v kontaktu nejsem," řekl Golda.

Především Adámkova výpověď je prý potřeba pro to, aby se podařilo zjistit i to, zda v kauze nefiguruje více zápasů. Sudí v dopise adresovaném FAČR naznačil, že mu úplatek byl nabízen vícekrát. "V tomto konkrétním utkání (Jablonec - Plzeň) můžeme dál postupovat i bez něj, ovšem co se týká dalších souvislostí, je potřeba ho vyslechnout. Potřebujeme se ho zeptat, kdy, v jakých zápasech a kým na něj byl vytvářen tlak, jak naznačoval. Bez něj v této otázce zřejmě uvízneme na mrtvém bodě," řekl Golda. "Uděláme maximum pro to, aby bylo vše prošetřeno a nezametlo se to pod stůl. Aby viníci byli potrestáni," dodal

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.