ČTsport

ČTsport
středa 21. listopadu 2018 Albert

České fotbalisty čeká v Dánsku boj o nominaci a sebevědomí

Velikost textu:
aktualizováno 25. 3. 2008 14:19

Herning (Dánsko) - Poslední možnost k probojování se do nominace pro závěrečnou přípravu před mistrovstvím Evropy dostanou čeští fotbalisté ve středečním přípravném utkání v Dánsku. Zatímco soupeř začíná po neúspěšné kvalifikaci s budováním nového mužstva, pro tým Karla Brücknera představuje zápas další šanci k sehrání a upevnění sebedůvěry. Český trenér oslaví jubilejní 70. zápas, v němž mužstvo povede.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Termín konečné nominace pro Euro je 28. května, tedy den po přípravě s Litvou, jež se bude hrát po návratu z přípravného kempu v rakouských Korutanech. Tam podle odhadů už ale neodjede příliš hráčů nad třiadvacítku vyvolených, která se pak vydá na šampionát.

Letošní rok české mužstvo nezačalo dobře, v únorovém přípravném duelu s Polskem na Kypru prohrálo 0:2. U týmu sice tehdy nebyl kvůli nemoci hlavní kouč Brückner, ale případná další prohra by nyní mohla vzít reprezentaci nejen sebevědomí, ale i pověst jednoho z možných favoritů evropského šampionátu.

Dánové jsou pro Čechy tradičním soupeřem, poslední přípravný zápas před šestnácti měsíci na české půdě skončil remízou 1:1. "Je to vždy velice silný soupeř, vhodný pro tuto fázi přípravy. Pro nás je to ale poslední příprava v rozehrané jarní sezoně, potřebujeme získat úspěšný výsledek," upozornil Brückner, který se musí obejít bez několika klíčových hráčů: kvůli zranění nebudou v Dánsku hrát brankář Petr Čech, obránci Kováč a Grygera, ani záložník Rosický.

Brückner sází na to, že během třídenního společného pobytu s hráči zopakuje nacvičené taktické varianty. "Dva společné tréninky jsou dobré, i když samozřejmě rozhodující věci budeme dělat až za dva měsíce v Korutanech," připomněl trenér, že současnou fázi přípravy nebere jako klíčovou. První taktický nácvik zaměřený na defenzivu nachystal hráčům neobvykle už na pondělí, hodně si tradičně slibuje i od individuálních pohovorů s hráči.

V Dánsku hodlá poslat na hřiště všechny nominované hráče, pouze brankáři mají jistotu, že se měnit nebudou. Přednost podle všeho dostane zkušenější Blažek, který potřebuje zápasové vytížení, zatímco nováček Laštůvka bude mít čas na rozkoukání na lavičce. Do hry by se měl dostat další novic Střeštík, zahraje si i navrátilec Sivok. V přípravném utkání totiž může kouč udělat šest změn a v nominaci je šestnáct hráčů do pole a dva brankáři.

Zatímco Češi dorazili do severodánského městečka Herning až dnes po poledni, Dánové rozbili svůj kemp už v pondělí v nedalekém Silkeborgu na hřišti druholigového klubu, v němž dělá šéfa bývalý reprezentační útočník Ebbe Sand. Také dánskou výpravu však překvapilo mrazivé počasí, které nyní panuje. Na konci března zde poprvé v této zimě napadla souvislá sněhová pokrývka, a přestože většina už zase roztála, dnešní chlad připomínal spíše leden než předjaří.

V dánském celku nastala na poslední chvíli také jedna změna, protože během víkendu se zranil Ujfalušiho klubový spoluhráč Martin Jörgensen z Fiorentiny, a tak se do výběru dostal premiérově záložník Thomas Kristensen, který dosud nastoupil pouze za ligový výběr.

Vzhledem k přípravnému charakteru zápasu se dá očekávat, že trenér Morten Olsen zkusí poskládat odlišnou sestavu než v posledním přípravném duelu ve Slovinsku, byť v něm Dánové vyhráli 2:1 po brankách Tomassona a Bendtnera. Právě mladičký útočník Arsenalu je nyní asi nejdiskutovanější osobností, všichni fanoušci si od něj slibují větší důraz v ofenzivě a hodně branek.

Pro čtyřicetitisícové městečko Herning na Jutském poloostrově je start dánského národního týmu událostí a velkým vyznamenáním, dobrý zvuk zde mají i čeští fotbalisté. Zdejší klub FC Midtjylland, v kterém je brankářskou jedničkou Martin Raška, má útulný moderní stadionek pro necelých dvanáct tisíc diváků, který už je několik dnů na reprezentační zápas vyprodán.

Zápas začne ve 20:15, rozhodovat ho bude trojice Poláků Tomasz Mikulski - Piotr Sadzuk, Marcin Borkowski. Žádná z českých televizí přímý přenos nevysílá, reportáž z druhého poločasu nabídne Radiožurnál.

Předpokládané sestavy:

Dánsko: T. Sörensen - K. Jörgensen, Laursen, Kröldup, N. Jensen - Poulsen, Tomasson, Kristensen - Rommedahl, Bendtner, Perez.

Česko: Blažek - Pospěch, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Sionko, Matějovský, Galásek, Plašil - Koller, Baroš.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.