ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Legendární gólman Viktor: I na nás si strana bič našla

Velikost textu:

Praha – Fotbalisté KLDR byli veřejně zostuzeni za neúspěch na mistrovství světa v Jižní Africe. Reprezentační trenér byl dokonce za trest poslán na stavbu. Dost nepředstavitelná zpráva pro obyvatele každé civilizované země bez totalitního režimu. Něco podobného se ovšem odehrálo i u nás. V rozhovoru pro Lidové noviny legendární fotbalový brankář Ivo Viktor zavzpomínal, jaké to bylo, když jim tehdejší normalizační garnitura pozastavila reprezentační činnost.

Ivo Viktor
Ivo Viktor
Otevřít galerii
 • Ivo Viktor autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/16/1558/155785.jpg?1270665912
 • Ivo Viktor zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Důvodem trestu byly výkony československého mužstva na mistrovství světa v Mexiku. Tým, v němž tehdy byla jména jako Viktor, Dobiáš či Kvašňák, totiž nevyhrál ani jeden zápas. Prohrál s Brazílií, Anglií i Rumuny. "Tým byl podle mě srovnatelný s tím z Bělehradu z roku 1976, ale nešlo to, postupovali dva. Předseda svazu pak nejspíš dostal befel," tvrdí mistr Evropky Viktor. Oficiálně ale fotbalisté dostali stopku kvůli aféře "Adidas-Puma".

"Když dnes říkám, že nám dali trest za to, že jsme na šampionátu dostali sto dolarů za zápas v kopačkách Adidas nebo Puma, tak se každý směje," říká dnes osmašedesátiletý Viktor. "My jsme hráli fotbal za pár korun, každá koruna navíc byla dobrá," dodává s tím, že současné poměry jsou někde úplně jinde. "Hraje se za velké peníze, k tomu jsou ještě reklamní smlouvy."

Podle Viktora byla celá aféra vykonstruovaná. "Strana si bič našla. Trenér Marko nám jednání s firmami dovolil, abychom si přivydělali," říká bývalý hráč armádní Dukly a dodává, že někteří funkcionáři prostě víc preferovali Adidas a jiní zase Pumu. "Proč? Asi tam byly nějaké dárečky. Dneska se tomu říká jablka nebo hrušky," nechává vzpomenout na nedávné úplatkářské kauzy.

Původní hráče z MS 1970 nahradili průměrní prvoligoví fotbalisté a hned se dostavil výsledek. Jak jinak než negativní. Národní mančaft úplně selhal hned v úvodu následující kvalifikace. Garnitura se proto chytla za nos. Trest předchozím reprezentantům zrušila už po šesti měsících. "Stejně už bylo pozdě, nepostoupili jsme," zlobí se Viktor.

Oslava bělehradského titulu
Oslava bělehradského titulu
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.