ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Liga začala protestním pochodem, skončil až u vršovické radnice

Velikost textu:
aktualizováno 16. 7. 2010 21:52

Praha - První zápas Gambrinus ligy, kterým je derby mezi pražskou Slavií a Bohemians 1905, vzbuzoval emoce u skalních fanoušků obou týmů. Někteří z nich se rozhodli zápas ignorovat. Vadilo jim, že se klokani přestěhovali z vršovického Ďolíčku do Edenu, kde má svojí základu Slavia. Od Synot tip areny stovky fanoušků obou klubů vyrazily v čas výkopu na protestní pochod na stadion v Ďolíčku. Dav došel až k vršovické radnici, kterou fanoušci při podobném pochodu v květnu poničili. Policisté proto oddělili od skupiny čtyřicítku nejradikálnějších příznivců Slavie a Bohemians, kteří neposlechli jejich výzvy, a převezli je k výslechu. Dva z nich podezřívají z trestných činů útoku na veřejného činitele a hanobení etnické skupiny a rasy, zbytek nejspíše čeká přestupkové řízení.

Pochod fanoušků Bohemians 1905 a Slavie
Pochod fanoušků Bohemians 1905 a Slavie
Otevřít galerii
 • Pochod fanoušků Bohemians 1905 a Slavie autor: René Volfík, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1805/180460.jpg?1279298150
 • Fanoušci Bohemians 1905 procházejí Vršovicemi při protestním shromáždění, na kterém chtěli před prvoligovým utkáním proti Slavii Praha vyjádřit nesouhlas se stěhováním klubu na stadion do Edenu. autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1805/180461.jpg?1279298252

Vzduchem zpočátku létaly petardy, příznivci Bohemians 1905 i slávisté skandovali hesla, jimiž vyjadřovali svůj názor, že na kritizovaném stěhování mají podíl právě vršovičtí radní. Při květnovém protestním pochodu se fandové pustili do ničení radnice, tentokrát ale budovu střežili policejní těžkooděnci, dav se navíc později uklidnil.

Už předtím zadrželi policisté také čtyři příznivce Bohemians 1905, které podezírají, že před stadionem Slavie napadli jednoho z příznivců sešívaných. Podle policie se dopustili přestupku proti občanskému soužití. Jeden fotbalový fanoušek byl pak obviněn kvůli tomu, že měl na těle vytetovaný hákový kříž.

Stovky fanoušků obou klubů na dnešní zápas nešly, aby společně daly najevo nesouhlas s tím, že klokani musejí hrát v Edenu. Příznivci Bohemians 1905 se nejprve sešli před Ďolíčkem a odtamtud dorazili na Slavii, kolem 17:30 pak od Edenu fanoušci obou táborů vyrazili na protestní pochod zpět ke stadionu, kde Bohemians 1905 ještě dohráli minulou sezonu. Odtud se pak část fandů vydala k radnici. Tam jich přišlo odhadem 300. Stovku lidí, kteří se dostali na schodiště k radnici, obklopil kordon těžkooděnců. Tyto fandy policisté legitimovali a převezli na služebny.

Na fotbalové příznivce dohlížely dvě stovky policistů pořádkové, dopravní i kriminální služby a antikonfliktní tým. Pochod doprovázela i speciální pořádková jednotka a policisté na koních a se psy. Ze vzduchu situaci monitoroval vrtulník.

Fanoušek Bohemians 1905: "Co by pro vás znamenalo, kdyby vás vystěhovali z domu, posadili vás k vašemu nejbližšímu nepříteli, kterého máte, a řekli vám, že tam budete doma na pět let. Asi to pro nás znamená ztráta Ďolíčku."

Lukáš Přibyl, ředitel Bohemians 1905: "Mrzí nás každý fanoušek, který na zápase není. Všechny nás samozřejmě mrzí odchod z Ďolíčku. Realita je, jaká je, a my musíme udělat maximum pro to, aby se udržel chod klubu."

Když se fanoušci Bohemians 1905 v květnu dozvěděli, že jejich klub z Ďolíčku zmizí a nejméně dalších pět let stráví v Edenu, začali i se slávisty, kteří se o svůj stánek zase nechtějí dělit, bouřit. Projevilo se to i na prodeji permanentních vstupenek: Bohemians 1905 i Slavia jich oproti loňsku prý prodaly asi jen třetinu.

Fanoušci obou klubů založili hnutí Desítka pro domácí

Po víc než stoleté tradici a věhlasu Vršoviského Ďolíčku zažívají skalní fanoušci Bohemians 1905 černý den. Vršovický Ďolíček museli Klokani opustit kvůli tomu, že stadion nevyhovuje současným parametrům fotbalové ligy. Podle fanoušků prý však stačilo investovat jen do vyhřívaného trávníku. Jenže společnost CTY Group už do stadionu nechce dát ani korunu. Fanouškům ani Praze 10 zatím stadion prodat nechce. Částka 50 milionů, kterou nabízela radnice, přišla společnosti nízká.

Za záchranu Ďolíčku a za uchování stadionu v Edenu jen pro Slávii nyní chtějí na politické scéně bojovat fanoušci Bohemky a Slávie společně. Založili hnutí Desítka pro domácí. "Toto politické hnutí má za cíl zachránit tradice, fotbalové tradice na Praze 10 - bohemácké i slávistické," prohlásil Martin Kura z Desítky pro domácí.

"Důvod proč stěhovat Bohemku z Ďolíčku není proto, aby měla hezký stadion v Edenu, ale evidentně se tam jedná o pozemky, které jsou pod stadionem," míní Miroslav Pomikal z politického hnutí Desítka pro domácí. "Za idelálního stavu bychom chtěli ty pozemky prodat, ale v současnosti nevedeme jakékoliv jednání," uvedl Ondřej Oravec ze CTY Group v dubnu.

Fanoušci Slavie a Bohemians protestují před stadionem v Edenu
Fanoušci Slavie a Bohemians protestují před stadionem v Edenu
Více fotek
 • Fanoušci Slavie a Bohemians protestují před stadionem v Edenu autor: René Volfík, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1805/180462.jpg
 • Fanoušci Bohemians 1905 na protestním pochodu Vršovicemi autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1805/180463.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.