ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Nigérie dostala ultimátum, prezident nesmí zasahovat do fotbalu

Velikost textu:
aktualizováno 2. 7. 2010 12:55

Johannesburg - Mezinárodní fotbalová federace FIFA dala Nigérii ultimátum. Prezident africké země Goodluck Jonathan musí do 48 hodin vzít zpět zákaz účasti nigerijských fotbalistů v mezistátních soutěžích, který vyhlásil po neúspěchu týmu na mistrovství světa. Pokud tak neučiní, budou od FIFA následovat tvrdé sankce. Uvedl to generální sekretář FIFA Jérôme Valcke.  "Nigérie zašla hodně daleko. Jestli do 48 hodin nezmění svůj postoj, bude vyloučena z FIFA," prohlásil Valcke předtím, než FIFA prodloužila ultimátum
do pondělí 18:00. "Nemůžeme nechat rozhodovat vládu o tom, zda má jejich fotbalový tým právo startovat na mezinárodních akcích," dodal.

Nigérie - Korea
Nigérie - Korea
Otevřít galerii
 • Nigérie - Korea autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Rituál hráčů Nigérie autor: Luca Bruno, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

FIFA se dlouhodobě staví proti vměšování politiků do dění v národních fotbalových federacích. V pondělí například pohrozila Francii, že její reprezentaci vyřadí ze soutěží a její kluby z pohárů, pokud se tamní parlament a prezident Nicolas Sarkozy nepřestanou vměšovat do záležitostí národního mužstva.

Daleko větším prohřeškem proti pravidlům FIFA je však počínání nigerijského prezidenta Jonathana, který ve středu zakázal reprezentačnímu týmu po vyřazení v základní části MS účastnit se v dalších dvou letech veškerých mezinárodních akcí. Chce tak zajistit čas na důkladnou reorganizaci nigerijského fotbalu. "Pan prezident rozhodl o okamžitém stažení reprezentačního týmu z mezinárodního fotbalu," uvedl ve středu prezidentův poradce Ima Niboro.

"Orli" na MS podlehli Argentině i Řecku a remizovali s Jižní Koreou. Nigérie čeká na výhru na mistrovství světa od roku 1998.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.