ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Nigerijský prezident zakázal fotbalové reprezentaci dva roky hrát

Velikost textu:
aktualizováno 30. 6. 2010 17:45

Abuja (Nigérie) - Nigerijský prezident Goodluck Jonathan zakázal fotbalové reprezentaci účastnit se v nadcházejících dvou letech mezinárodních soutěží. Zdůvodnil to tristním vystoupením národního mužstva na mistrovství světa, kde Afričané ze tří zápasů ve skupině získali jediný bod. Jonathan chce, aby v dalších dvou letech došlo k úplné reorganizaci nigerijského fotbalu. Oznámil to Jonathanův poradce Ima Niboro.

Hráči Nigérie na MS ve fotbalu 2010
Hráči Nigérie na MS ve fotbalu 2010
Otevřít galerii
 • Hráči Nigérie na MS ve fotbalu 2010 autor: Luca Bruno, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1726/172527.jpg?1276357582
 • Řecko - Nigérie autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1740/173935.jpg?1276789007

"Pan prezident rozhodl o okamžitém stažení reprezentačního týmu z mezinárodního fotbalu," uvedl Niboro. Nigerijského prezidenta zřejmě rozlítily špatné výsledky mužstva na MS v Jihoafrické republice, kde "Orli" podlehli Argentině i Řecku a remizovali s Jižní Koreou. Nigérie čeká na výhru na mistrovství světa od roku 1998.

Představitelé federace byli prezidentovou iniciativou zaskočeni. "Nemáme o tom žádné informace, žádné nařízení, žádný dopis od prezidenta," řekl mluvčí fotbalového svazu Ademola Olajire. Nigerijský svaz se ale už prostřednictvím svého prohlášení omluvil "federální vládě a všem fotbal milujícím Nigerijcům za předčasný konec týmu na MS." Zároveň se prý zasadí o to, aby reprezentace hrála víc přípravných zápasů a byla lépe nachystána na velké turnaje. Mužstvo by prý dál měl vést švédský trenér Lars Lagerbäck.

Otázkou zůstává, jak se k iniciativě prezidenta postaví Mezinárodní fotbalová federace FIFA. Její šéf Sepp Blatter v souladu s regulemi zásadně odmítá zasahování státu a politické moci do dění v jednotlivých fotbalových federacích. "Zatím z Nigérie nemáme žádnou oficiální informaci týkající se této kauzy. Ale jinak je postoj FIFA k vměšování se politiky do fotbalu dobře známý," řekl mluvčí FIFA.

Francii už třeba Blatter pohrozil, že pokud její parlamentní komise a prezident Nicolas Sarkozy nepřestanou řešit důvody krachu mužstva na MS, vyřadí národní tým z mezinárodních soutěží a její kluby z evropských pohárů. Francie také vypadla už ve skupině, navíc ji rozložily spory uvnitř mužstva.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.