ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold

Francie riskuje vyřazení ze soutěží FIFA

Velikost textu:

Johannesburg - Předseda Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Sepp Blatter pohrozil, že Francie může být vyřazena z reprezentačních i klubových soutěží, pokud se tamní politici v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym nepřestanou vměšovat do fotbalových záležitostí. Ty se týkají neúspěšného vystoupení reprezentace na mistrovství světa. FIFA dlouhodobě odmítá politický vliv na dění v jednotlivých národních federacích, fotbalové problémy prý mají řešit zásadně pouze tamní svazy.

Zklamaní hráči Francie
Zklamaní hráči Francie
Otevřít galerii
 • Zklamaní hráči Francie autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1753/175233.jpg?1277235803
 • Šéf FIFA zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/14/1318/131748.jpg?1261426929

"Ve Francii z toho udělali doslova státní aféru, ale fotbal má zůstat v rukou federace," řekl Blatter. Podle něj situace ve Francii po šampionátu zašla až příliš daleko, když Sarkozy prohlásil, že se osobně postará o vyšetření toho, proč reprezentace v Jihoafrické republice vyhořela. Zájem na řešení situace projevila i ministryně sportu Roselyne Bachelotová, která v minulém týdnu zase uvedla, že rezignace prezidenta fotbalového svazu Jeana-Pierra Escalettese je "nevyhnutelná". Načež Escalettes v pondělí opravdu odstoupil.

Blatterovi se nelíbí ani to, že kouč Raymond Domenech a Escalletes se dnes mají zpovídat před parlamentní komisí. "Francouzský svaz se může spolehnout na FIFA, že jej ochrání před politickým vlivem. I kdyby mělo jít o prezidenta," vzkázal Blatter. Podle něj v krajním případě není vyloučeno, že Francie může být vyřazena z mezinárodních soutěží, pokud se situace v zemi "Galského kohouta" neuklidní.

FIFA už v minulosti fotbalové svazy několikrát potrestala

Například před čtyřmi lety FIFA suspendovala řecký svaz z reprezentačních i mezinárodních soutěží poté, co se ministerstvo sportu začalo vměšovat do chodu federace. FIFA však o devět dní později sankce zrušila, když řecká vláda přijala dodatek zákona o dodání více pravomocí fotbalovému svazu a naopak znemožnění státu zasahovat do řízení svazu. Předloni totéž postihlo i Kuvajt a Peru, aby za měsíc FIFA znovu země "osvobodila" po změně podmínek.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.