ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Blatter: FIFA opět otevře diskuzi o využití videa

Velikost textu:
aktualizováno 29. 6. 2010 14:40

Johannesburg - Prezident mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter se omluvil představitelům Anglie a Mexika za chyby rozhodčích v jejich osmifinálových zápasech na mistrovství světa. Zároveň uvedl, že po selháních arbitrů FIFA znovu otevře debatu o využití videa ve fotbale, což zatím odmítala. FIFA by o tom měla diskutovat v polovině července na jednání pravidlové komise (IFAB) ve velšském Cardiffu. Federace zároveň hodlá vylepšit svůj program tréninku rozhodčích.

Prezident FIFA Sepp Blatter
Prezident FIFA Sepp Blatter
Otevřít galerii
 • Prezident FIFA Sepp Blatter autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Německý brankář Manuel Neuer sleduje míč za brankovou čarou po střele Franka Lamparda autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Je jasné, že po dosavadních zkušenostech na tomto mistrovství světa by byl nesmysl, kdybychom se znovu nezačali bavit o využití technologií na brankové čáře," řekl Blatter na setkání s vybranými novináři. Prezident FIFA tak reagoval na fatální chyby rozhodčích, kterých se dopustili v obou nedělních osmifinálových utkáních.

V zápase Anglie-Německo (1:4) sudí neuznali regulérní gól Angličana Franka Lamparda, jehož střela se za stavu 1:2 odrazila od břevna daleko za brankovou čáru. V duelu Argentina-Mexiko zase Carlos Tévez otevřel skóre z jasného ofsajdu a nasměroval svůj tým k výhře 3:1.

Například anglický rozhodčí Howard Webb, který také na MS píská, prohlásil, že by uvítal, kdyby sudím pomohla kamera v brance posuzující sporné gólové situace jako v případě neuznané Lampardovy trefy. "Jsem otevřený všemu, co nám pomůže k ještě větší spolehlivosti. Každou pomůcku, kterou bych měl, bych se snažil maximálně využít. Se zájmem budeme sledovat, jak se toto téma bude vyvíjet," řekl Webb novinářům.

Blatter rovněž uvedl, že se omluvil zástupcům postižených reprezentací a funkcionáři obou zemí jeho omluvu přijali. "Samozřejmě hluboce litujete toho, když vidíte takové chyby rozhodčích. Byl jsem z toho zničený," uvedl čtyřiasedmdesátiletý Švýcar.

Pravidlová komise IFAB zamítla využití moderních technologií ve fotbale letos v březnu a sklidila za to celosvětovou vlnu kritiky. Za její rozhodnutí se tehdy Blatter jednoznačně postavil - argumentoval tím, že fotbal se musí hrát všude podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti zavedení techniky nešlo. "Jednoduchost a univerzalita tohoto sportu je jedním z důvodů jeho úspěchu. Navíc ať už použijete jakékoli vymoženosti, vždycky bude muset konečné rozhodnutí udělat člověk. Tak proč v takovém případě brát odpovědnost rozhodčímu na hřišti?" řekl tehdy Blatter.

FIFA přitom zkoušela různé technologické systémy, jako jsou kamery nebo čipy v míčích, několik let. Po experimentech na juniorských úrovních byly zavrženy jako ne stoprocentně spolehlivé.

Kapitán anglické reprezentace Steven Gerard smutní po zápase s Německem
Kapitán anglické reprezentace Steven Gerard smutní po zápase s Německem
Více fotek
 • Kapitán anglické reprezentace Steven Gerard smutní po zápase s Německem autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1765/176401.jpg
 • Sepp Blatter zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/14/1318/131748.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.