ČTsport

ČTsport
středa 14. listopadu 2018 Sáva

Bezdomovci bojovali o postup na fotbalový šampionát v Brazílii

Velikost textu:
aktualizováno 25. 6. 2010 19:45

Praha - Fotbalové týmy bezdomovců a drogově závislých přijely do Prahy zahrát si o možnost startovat na mistrovství světa v brazilském Rio de Janeiru. V hlavním městě se mělo utkat asi devadesát hráčů seskupených do devíti týmů podle měst nebo organizací, ze kterých pocházejí. Turnaj již po několikáté v řadě pořádá sdružení Sananim. Celkové náklady na klání organizátoři odhadují asi na 80 000 korun. Na mistrovství světa lidí ze sociálně vyloučených skupin se z Prahy kvalifikují nejlepší hráči vítězného týmu, doplní je nejlepší hráč a brankář celého turnaje a další kvalitní členové ostatních mužstev, prozradil Ivan Fajfr z azylového domu ve Znojmě.

Turnaj bezdomovců
Turnaj bezdomovců
Otevřít galerii
 • Turnaj bezdomovců autor: Eva Kořínková, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/954/95351.jpg?1246018936
 • Kvalifikace na Homeless World Cup autor: Eva Kořínková, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/10/954/95355.jpg?1246020561

"Chceme bojovat o Rio, to je jasné. Zatím to funguje a v tabulce jsme první," řekl Fajfr. Tým se podle něj dával dohromady těžko. "Ve Znojmě nás bylo málo a převážně starých pánů, kterým se už hrát nechtělo," upřesnil. Hráči z azylového domu trénovali asi dva měsíce před začátkem kvalifikačního turnaje v hlavním městě. "Některým se trénovat nechtělo. Ale s pomocí sociální pracovnice z azylového domu se je podařilo do tréninku nahnat," dodal Fajfr.

Stanislav Vlček, patron turnaje:

"Fotbal má velkou moc a společné nadšení pro něj dokáže lidi sjednotit."

Reportáž Pavly Sedliské

Podle organizátorů není smyslem turnaje pouze možnost probojovat se na finálový turnaj v Brazílii. Lidi bez domova nebo narkomany v léčení má hlavně motivovat k pozitivní činnosti. "Důležité je, že se dostaneme mezi jiné lidi, přijdeme na jiné myšlenky a můžeme si najít i nové přátele," řekl Tomáš Řehák ze Znojma. České reprezentanty čeká kromě příprav a tréninků ještě jeden důležitý úkol - sehnat peníze na letenky.

Turnaj má na účastníky blahodárný vliv

Podle výzkumu mezi účastníky světového mistrovství světa sociálně vyloučených lidí, provedeného půl roku po skončení šampionátu v roce 2007, získalo díky fotbalu novou motivaci do života 93 procent účastníků, 83 procent si zlepšilo vztahy se svými blízkými, 71 procent si v životě významně polepšilo, 29 procent získalo pravidelné zaměstnání, 32 procent začalo studovat a 71 procent dál pravidelně hraje fotbal.


Mistrovství světa se pořádá od roku 2003, Sananim se do něj poprvé zapojil v roce 2006. Občanské sdružení Sananim vzniklo roku 1990. V ČR patří mezi největší nestátní poskytovatele služeb v oblasti prevence, péče, léčby a resocializace závislých na nealkoholových drogách. Při posledním šampionátu v Miláně skončili Češi pětatřicátí.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.