ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Slováci mají na MS k dispozici Slovenskou vesnici

Velikost textu:

Pretorie - Na fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice se podle optimistických odhadů osobně chystají dva až tři tisíce slovenských fanoušků. Budou to Slováci, kteří v Jihoafrické republice žijí nebo pracují, a také nadšenci ze Slovenska, kteří obětují nemalé finanční prostředky a vydají se na fotbalový svátek na vzdáleném konci světa. Pro fanoušky, kteří se rozhodli pro turistický zájezd ze Slovenska, je jedním z řešení i využití služeb tradiční Slovenské vesničky. Informace ze šampionátu přináší server msfotbal.cz.

Slovenští fotbalisté
Slovenští fotbalisté
Otevřít galerii
 • Slovenští fotbalisté autor: Marián Peiger, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1707/170601.jpg?1275739197
 • Vladimír Weiss autor: Jan Koller, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/16/1527/152668.jpg?1269541605

Její koordinátorkou je slovenská rodačka Tania Lhotsky, jejíž cestovní kancelář doporučilo návštěvníkům MS i slovenské ministerstvo zahraničí. Vesnička vznikla v Pretorii, kterou si jako svou základnu vybrali i slovenští fotbalisté. Jejich fanoušci budou moct sledovat minimálně tři zápasy týmu v základní skupině F v Rustenburgu, Bloemfonteinu a Johannesburgu.

Jedním z problémů, který na návštěvníky MS čeká, je doprava. "Jihoafrická republika je obrovská a města jsou rozlehlá," říká Lhotsky. "Silnice jsou sice kvalitní, ale v okolí Pretorie a Johannesburgu přeplněné. Městská hromadná doprava v evropském stylu prakticky neexistuje a používání sběrných taxíků se cizincům nedoporučuje. Bez auta se turista v JAR nepohne," dodává.


Stejnou radu má pro fanoušky i slovenský velvyslanec v Jihoafrické republice Ladislav Straka, který rozhodně nedoporučuje nasednout na ulici do vozidla, které nabízí odvoz. "Řidič vás může odvézt mimo město a už ho nikdy v životě neuvidíte, hrozí velké bezpečnostní riziko. Nejlepší je prostřednictvím cestovní agentury, kterých je v JAR snad tisíc, si najmout mikrobus, který stojí na den zhruba 200 eur (asi 5000 korun). Když se na něj složí šestičlenná skupina, není to drahé," řekl serveru Aktuálne.sk.

přehrát video
Příprava Slováků na první zápasProblémem podle něj může být vysoká míra kriminality v Jihoafrické republice, na niž si návštěvníci musejí dávat pozor. "Kriminalita je zrádná v tom, že Jihoafrická republika jako země působí moderně, esteticky a člověk neznalý poměrů by nečekal, že jsou tu na denním pořádku loupežná přepadení, krádeže a vraždy," varoval Straka.

Vladimír Weiss mladší a Miroslav Stoch
Vladimír Weiss mladší a Miroslav Stoch
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.