ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Audit odhalil administrativní chyby bývalého vedení ČMFS

Velikost textu:

Štiřín (u Prahy) - Audit fotbalového svazu ukázal nedostatky při vyúčtování účasti české reprezentace na mistrovství světa 2006 a mistrovství Evropy 2008 a také další chyby minulého vedení. Jedná se například o nesprávný postup při prodeji domu v pražské Kozí ulici, řešení sporných kauz a organizační nedostatky uvnitř svazu i ve spolupráci s dceřinou marketingovou společností STES. Forenzní audit si nechalo vypracovat po loňském zvolení nové vedení fotbalového svazu a členové výkonného výboru obdrželi jeho výsledky na dnešním jednání v hotelovém zámku Štiřín. Uvedené výtky se prý vesměs shodovaly s tím, co současní funkcionáři ČMFS už tušili.

Brífink vedení ČMFS
Brífink vedení ČMFS
Otevřít galerii
 • Brífink vedení ČMFS autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Českomoravský fotbalový svaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1003/100286.jpg?1248338642

"Výtky byly hlavně ve dvou oblastech: organizační nedostatky uvnitř svazu a pak také nedořešené právní kauzy z minulosti včetně prodeje nemovitosti v Kozí ulici či nejasnosti ve vyúčtování účasti reprezentace na šampionátech v Německu v roce 2006 či Rakousku a Švýcarsku o dva roky později," uvedl po jednání místopředseda svazu Jindřich Rajchl. Auditorům se nelíbila také komunikace mezi jednotlivými odděleními svazu na jedné straně a zástupci STES na straně druhé, či zásady, jak byl za minulého vedení sestavován rozpočet. "Především v řešení některých kauz chceme mít rychle jasno. Zadáme advokátní kanceláři návrh řešení a na příštím jednání se rozhodneme o dalším postupu," řekl Rajchl.

Současné vedení se hodlá podobným chybám v budoucnosti vyhnout a už schvalování rozpočtu pro příští rok se odehrálo v jiném režimu. "K jeho sestavení jsme došli jinou cestou. Dnes jsme potvrdili, že rozpočet na letošní rok bude 200 milionů korun, zhruba o dvanáct milionů méně než ten v minulém roce," uvedl předseda svazu Ivan Hašek. Loňský rozpočet byl podle něj uzavřen s přebytkem 167 tisíc korun.

Do budoucna svaz počítá s vyrovnaným rozpočtem

Vyrovnaný bude i letošní rozpočet, ale bylo nutné najít úspory. "Jen na chodu sekretariátu jsme pro budoucnost ušetřili mezi pěti až šesti miliony korun ročně. Nový finanční šéf pan Kabelka bude mít přehled o toku peněz jak na svazu, tak ve STESu," řekl Rajchl, podle kterého nebude nutné sahat do mnohamilionových rezerv z minulosti, které vznikly především při prodeji domu v Kozí ulici.

ČMFS má přislíbeny granty až do výše sto milionů korun od FIFA a UEFA na výstavbu nové budovy na Strahově v sousedství dnešního sekretariátu, kde je svaz v pronájmu. "Pokud chceme granty využít, musíme začít stavět do roku 2012, stejnou sumu budeme muset sehnat také my. Zatím ale nemáme územní rozhodnutí, pak můžeme jednat," uvedl Hašek. Jedna z výtek auditu se týkala i prodeje vstupenek. Vedení svazu řeší distribuci lístků jako jednu z priorit, ale ještě není zřejmé, pro jaký typ se rozhodne. V každém případě v budoucnu už odpadne nutnost kupovat vstupenky výhradně přes internetovou stránku ČMFS.

Pavel Mokrý
Pavel Mokrý
Více fotek
 • Pavel Mokrý autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1003/100285.jpg
 • Ivan Hašek autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1150/114952.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.