ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Fotbalovými trenéry roku jsou del Bosque a Guardiola

Velikost textu:

Wiesbaden (Německo) - Nejlepším fotbalovým reprezentačním trenérem roku 2009 je podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) kouč Španělska Vicente del Bosque. Mezi klubovými trenéry jednoznačně vyhrál Josep Guardiola z Barcelony před Alexem Fergusonem z Manchesteru United. Žádný český trenér se v anketách neumístil a nenavázal na předchozí úspěchy Karla Brücknera, který byl v roce 2003 mezi reprezentačními trenéry druhý a dvakrát skončil na čtvrté pozici.

Vicente del Bosque
Vicente del Bosque
Otevřít galerii
 • Vicente del Bosque zdroj: marca.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Josep Guardiola zdroj: vipergol.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Na reprezentační úrovni podruhé za sebou vyhrál trenér Španělska, když devětapadesátiletý del Bosque napodobil svého předchůdce ve funkci Luise Aragonése. Zároveň získal svou druhou cenu od IFFHS, protože v roce 2002 byl vyhlášen klubovým trenérem roku za výsledky Realu Madrid. Za del Bosquem, pod kterým Španělsko v roce 2009 nevyhrálo jen jediný ze 16 zápasů, skončil druhý Fabio Capello trénující Anglii a třetí místo připadlo kouči Brazílie Carlosu Dungovi.

Na klubové úrovni potvrdil roli hlavního favorita osmatřicetiletý Guardiola, který hned při svém prvním velkém angažmá dovedl Barcelonu k šesti trofejím včetně výhry ve španělské lize i Lize mistrů. Celkem 69 z 85 hlasujících expertů ho zařadilo na první místo. Guardiola tak získal rekordních 300 hlasů, o 163 více než loňský vítěz Ferguson, na něhož zbylo druhé místo. Třetí skončil vítěz z roku 2005 José Mourinho z Interu Milán.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.