ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Fotbalové MS otevře duel JAR s Mexikem

Velikost textu:
aktualizováno 4. 12. 2009 21:00

Kapské Město - Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice otevře 11. června příštího roku zápas hostitelské země s Mexikem v Johannesburgu. Slovenští fotbalisté, kteří v kvalifikaci vyřadili český tým, při své premiéře na šampionátu narazí ve skupině na obhájce vítězství z Itálie, Nový Zéland a Paraguay. Rozhodlo o tom dnešní losování v Kapském Městě.

Losování MS 2010
Losování MS 2010
Otevřít galerii
 • Losování MS 2010 autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1283/128240.jpg?1259956955
 • Fotbalové MS 2010 zdroj: wcf2010.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Francouzi, kteří se na šampionát dostali až díky neregulérnímu gólu v baráži s Irskem, budou ve skupině A stejně jako domácí a šampionát zahájí s Uruguayí. Finalista minulého MS se tedy vyhnul nejsilnějším soupeřům, přestože nebyl nasazen.

Skupina smrti nabídne historickou odvetu

přehrát video
Losování fotbalového MS 2010

Přívlastek "skupiny smrti" si hned po losu vysloužila skupina G, v níž se utkají Brazílie, s pěti tituly nejúspěšnější účastník historie MS, Pobřeží slonoviny, Portugalsko a KLDR. Portugalci s hvězdným Cristianem Ronaldem si tak zopakují památnou bitvu s KLDR z mistrovství světa v roce 1966 v Anglii, kde Korejci senzačně vedli už 3:0 a vzápětí Portugalci utkání otočili na 5:3. Nevídaný obrat řídil legendární autor čtyř branek Eusébio, který dnes nechyběl v sále, stejně jako další slavné postavy historie - Franz Beckenbauer či předseda UEFA Michel Platini.

Ve skupině C může být velmi pikantní zápas mezi Anglií a výběrem Spojených států amerických, protože v tamní Major Soccer League nastupuje za Los Angeles Galaxy anglický záložník David Beckham, jedna z ústředních postav dnešního losovacího aktu.

Úřadující mistři Evropy Španělé za poslední tři kalendářní roky prohráli jediné utkání v semifinále červnového Konfederačního poháru s USA a v Jihoafrické republice v úvodní fázi narazí na Honduras, který na MS naposledy startoval v roce 1982, dále na Chile a Švýcarsko. Argentinu, tradičního spolufavorita v čele s novým držitelem Zlatého míče Lionelem Messim, čekají Jižní Korea, Nigérie a Řecko.

Nizozemci se utkají s Japonskem, Kamerunem a Dánskem a Německo si už v předstihu pochvaluje přijatelnou skupinu a společnost Austrálie, Ghany a Srbska. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do osmifinále. Vítěz bude korunován 11. července v Johannesburgu.

Nelson Mandela:

"Přijímáme tuto akci s velkou ctí a pokorou. Lidé v Africe museli prokázat velkou trpělivost a výdrž, než se dočkali svobody. A tím, že sem míří mistrovství, si mohou říci, že to všechno stálo za to."

0

V Jihoafrické republice, která hostí mistrovství jako první země černého kontinentu v historii, sice šampionát vypukne až za více než půl roku, ale už dnešní okázalý losovací akt předznamenal, že se chystá velkolepá událost. Bývalý prezident JAR a držitel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela prostřednictvím videozáznamu znovu zopakoval, co pro Afriku pořádání fotbalového svátku znamená.

Rozdělení do skupin:

Skupina A: JAR, Mexiko, Uruguay, Francie,

Skupina B: Argentina, Jižní Korea, Nigérie, Řecko,

Skupina C: Anglie, USA, Alžírsko, Slovinsko,

Skupina D: Německo, Austrálie, Ghana, Srbsko,

Skupina E: Nizozemsko, Japonsko, Kamerun, Dánsko,

Skupina F: Itálie, Nový Zéland, Paraguay, Slovensko,

Skupina G: Brazílie, Severní Korea, Pobřeží slonoviny, Portugalsko,

Skupina H: Španělsko, Honduras, Chile, Švýcarsko.

Španělští fotbalisté oslavují gól
Španělští fotbalisté oslavují gól
Více fotek
 • Španělští fotbalisté oslavují gól autor: Bernat Armangue, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/262/26145.jpg
 • Nelson Mandela na losování MS 2010 autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1283/128238.jpg
Stáhněte si
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.