ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Míč pro MS se jmenuje Jabulani

Velikost textu:
aktualizováno 4. 12. 2009 19:50

Kapské Město/Praha - Předseda FIFA Sepp Blatter v doprovodu fotbalových hvězd představil v Kapském Městě nový míč, s nímž se bude příští rok hrát na mistrovství světa v Jihoafrické republice. Výrobek firmy Adidas má jméno Jabulani, což v jazyce zulu znamená "oslavovat". Ve stejný den měl míč premiéru i v Praze, kde ho předvedl nejlepší český fotbalista posledních let Pavel Nedvěd.

Pavel Nedvěd s míčem Jabulani
Pavel Nedvěd s míčem Jabulani
Otevřít galerii
 • Pavel Nedvěd s míčem Jabulani autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1282/128135.jpg?1259942048
 • Fotbalové MS 2010 zdroj: wcf2010.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Na jihu Afriky míč spolu s Blatterem pokřtili Franz Beckenbauer a David Beckham. Ve srovnání s černobílým Teamgeistem, s nímž se hrálo na minulém šampionátu, hýří nový míč jedenácti barvami, které symbolizují jedenáct hráčů, jedenáct oficiálních jazyků FIFA i jedenáct komunit hostitelské země.

Zatím ho testovaly jen čtyři týmy - Bayern Mnichov, AC Milán a jihoamerické kluby Orlando Pirates a Ajax Kapské Město. Dnes večer se s ním bude poprvé hrát v zápase Bayernu s Mönchengladbachem a od soboty se bude prodávat za oficiální cenu 119,95 eura.

přehrát video
Nový míč pro MS 2010

Brankáři si často stěžují, že každý nový míč létá rychleji než ten předchozí a navíc, že ve vzduchu při střelách z dálky nevyzpytatelně mění směr. Z gólmanů tak prý dělá hlupáky, kteří dostávají nepochopitelné góly. Adidas slibuje, že Jabulani bude mít díky speciálním puntíkům na povrchu dráhu letu stabilní a "plavat" nebude.

Rychlost míče ovlivňuje i nadmořská výška

Nová studie německého výrobce míčů také potvrdila, že na rychlost střely má vliv nadmořská výška. V řidším vzduchu letí míče rychleji, což může být výrazně patrné i na mistrovství světa. Přímý kop z dvaceti metrů, který by v přímořském Durbanu letěl rychlostí 120 kilometrů za hodinu, bude v Johannesburgu, který leží výš než vrchol Sněžky, o šest kilometrů za hodinu rychlejší. Naopak určitou výhodou pro brankáře prý je, že je v řidším vzduchu těžší dát míči faleš.

Jisté je, že se v JAR nebude opakovat situace z prvního mistrovství světa v roce 1930. Tehdy se před finálovým zápasem nemohli soupeři dohodnout, s jakým míčem se bude hrát. A tak se první poločas hrál s argentinským a Argentinci jej vyhráli 2:1. Na druhý vytáhli Uruguayci svůj míč, dali tři góly a stali se mistry světa.

Prezident FIFA Sepp Blatter s oficiálním míčem MS 2010 Jabulani
Prezident FIFA Sepp Blatter s oficiálním míčem MS 2010 Jabulani
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.