ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Fotbalové asociace svolaly kvůli aférám krizová jednání

Velikost textu:

Nyon (Švýcarsko) - Evropská fotbalová unie (UEFA) kvůli sázkařské aféře, kterou sama označuje za nejrozsáhlejší v historii, svolala na středu do svého sídla ve švýcarském Nyonu krizové jednání. Podle agentury DPA by se jí měli zúčastnit také zástupci svazů z devíti zemí, které byly skandálem postiženy. Českých soutěží se aféra netýká. Stejný krok učinila i Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), jejíž výkonný výbor se bude o týden později zabývat navíc incidenty z baráže o postup na světový šampionát.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA
Mezinárodní fotbalová federace FIFA
Otevřít galerii
 • Mezinárodní fotbalová federace FIFA zdroj: fifa.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/338/33702.jpg?1217343717
 • Vyšetřovatelé skandálu sázkařské sítě autor: Martin Meissner, zdroj: AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Zasedání FIFA bude 2. prosince předcházet losu základních skupin mistrovství světa v Kapském Městě. Výkonný výbor na něm bude řešit kontroverzní průběh baráže mezi Irskem a Francií, která si zajistila postup na šampionát poté, co Thierry Henry zahrál rukou. Zabývat se bude také násilnostmi provázejícími play off mezi Alžírskem a Egyptem a také sázkařský skandál v evropských soutěžích.

Rozsáhlým případem sázkařské korupce se zabývá státní zastupitelství v Bochumi, které má podezření na ovlivnění až 200 zápasů ve prospěch sázkařského gangu. Jeho terčem se stala utkání v Německu, Belgii, Švýcarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Turecku, Maďarsku, Bosně a Rakousku.

Mezi podezřelé spadají i minimálně tři zápasy Ligy mistrů a 12 utkání Evropské ligy, přičemž v obou případech jde o předkola, a jeden duel evropské kvalifikace hráčů do 21 let. Policie zatím zatkla 15 lidí v Německu a dva ve Švýcarsku. Zároveň byla při více než padesáti prohlídkách zabavena finanční hotovost ve výši jednoho milionu eur.

Německý tisk o sázkařské aféře
Německý tisk o sázkařské aféře
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.