ČTsport

ČTsport
úterý 13. listopadu 2018 Tibor

Se zesnulým Enkem se rozloučil zaplněný stadion Hannoveru

Velikost textu:
aktualizováno 15. 11. 2009 20:02

Empede/Hannover (Německo) - Více než 40 tisíc lidí se dnes přišlo rozloučit s brankářem německé fotbalové reprezentace a Hannoveru Robertem Enkem, který v úterý spáchal sebevraždu. Při dnešní tryzně zaplnili fanoušci stadion Hannoveru, v jehož středovém kruhu ležela rakev zesnulého gólmana. Vlastní pohřeb se dnes uskuteční jen v rodinném kruhu.

Manželka (vlevo) zesnulého brankáře Roberta Enkeho
Manželka (vlevo) zesnulého brankáře Roberta Enkeho
Otevřít galerii
 • Manželka (vlevo) zesnulého brankáře Roberta Enkeho autor: Frank Augstein, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Robert Enke zdroj: gsp.ro https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1229/122900.jpg?1257882912
 • Fanoušci zapalují svíčky před hannoverským stadionem autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Robert Enke zdroj: noows.de https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1230/122901.jpg?1257883063

Zaplněným stadionem se nesla hudba smyčcového kvarteta místní hudební školy a smutnou atmosféru ještě umocnil zpěv malé školačky či slavné smuteční písně jako "Candle In The Wind" od Eltona Johna a "Time to say Goodbye" od Andrey Bocelliho. Na řadu přišly i projevy místního kněze Heinricha Plochga a také prezidenta fotbalistů Hannoveru Martina Kindla, který připomněl vedle Enkeho sportovních výkonů také jeho lidské kvality.

Prezident Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger ve své řeči poukázal na to, že sport nemůže zastínit lidský život. "Nepřemýšlejme jen nad tím, jak kdo ve svém sportu září, ale také nad tím, co v člověku je. Nad jeho pochybnostmi a slabostmi," uvedl Zwanziger.

přehrát video
Reportáž Adama Kautského

Smutečního ceremoniálu se zúčastnili i Enkeho spoluhráči z německé reprezentace v čele s Michaelem Ballackem a Perem Mertesackerem, kteří k rakvi položili věnec. Na stadionu byli přítomni i další hráči německé bundesligy i hosté ze zahraničí.

Brankář se nevyrovnal se smrtí své dcery

Podle agentury DPA se jednalo o jednu z největších smutečních akcí v Německu za posledních 42 let. Policie musela uzavřít široké okolí stadionu, obřad na stadionu byl přenášen i na dvě velkoplošné obrazovky mimo stadion. Enkeho podobizna visí i ve většině hannoverských restaurací, které se rovněž ponořily do smuteční atmosféry.

Dvaatřicetiletý Enke spáchal v úterý sebevraždu skokem pod vlak. Ukázalo se, že nejméně šest let trpěl depresemi. Podle lékařů a manželky Teresy se nedokázal vyrovnat se tři roky starou událostí, kdy mu na vrozenou srdeční vadu zemřela dvouletá dcera Laura.

Rakev Roberta Enkeho na stadionu Hannoveru.
Rakev Roberta Enkeho na stadionu Hannoveru.
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.