ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Šmicer: Chci vytvořit kolektiv, který bude táhnout za jeden provaz

Velikost textu:

Praha - V pondělí si naposledy zahrál ligový zápas, v úterý se už představil v roli reprezentačního manažera. Vladimír Šmicer ukončil svou bohatou hráčskou kariéru náhle. Ač ho rychlý odchod z fotbalových trávníků mrzí, může vzpomínat na řadu velkých úspěchů včetně vítězství v Lize mistrů nebo stříbrnou medaili z mistrovství Evropy v Anglii. Tak úspěšné rozloučení s kariérou ve Slavii, dva tituly a otevření nového stadionu, si podle svých slov těžko uměl představit. V nové funkci se chce podílet na utváření mužstva, které bude plno bojovné nálady. Záznam rozhovoru z pořadu Studio fotbal extra najdete zde.

Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer
Otevřít galerii
 • Vladimír Šmicer autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1233/123289.jpg?1258029072
 • Vladimír Šmicer autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/511/51003.jpg?1226008051

Ve své kariéře staví Vladimír Šmicer na první místo poctivost a pracovitost. I bez talentu by se na vysoké úrovni prý nemohl obejít. "Myslím, že spoléhat na štěstí v životě opravdu nejde. To třeba přijde, ale přijde k připravenému," řekl Šmicer.

Ačkoli Šmicer hrál pod vedením řady význačných trenérů, nejvíce si váží člověka, který stál na počátku jeho fotbalové dráhy. "Největší vliv na moji kariéru měl pan Šusta ze Slavie. Ty čtyři roky v dorostu byly hodně důležité a šel jsem tam velmi výkonnostně nahoru," uvedl Šmicer.

Černou kaňkou za léta odehraná v reprezentaci je podle Šmicera nepovedená kvalifikace na světový šampionát v roce 2002. "To byla blamáž. V té kvalifikaci to nebylo v pořádku a mužstvo nebylo jako mužstvo," řekl otevřeně. Naopak následnou éru po příchodu trenéra Karla Brücknera považuje šestatřicetiletý hráč za dobu, kdy český tým hrál vůbec nejlépe.

Šmicer: Chce to čas a trpělivost

Šmicer upozorňuje, že velkou potíží současného českého fotbalu je výchova mladých hráčů a jejich brzké odchody do zahraničí. V roce 1996, kdy národní tým zazářil v Anglii, bylo Šmicerovi 23 let. Až tehdy odcházel on i jeho podobně staří spoluhráči do zahraničí a jak sám český záložník tvrdí, "nic jim neuteklo". "Chce to čas a trpělivost a když nemyslíte jen na peníze, ale na to, co je pro vás nejlepší, kvalitní kluby si vás najdou," míní Šmicer, který vidí brzké odchody fotbalistů do zahraničních klubů jako klíčový problém. "Tím pádem nám nedorůstá generace třiadvacetiletých, čtyřiadvacetiletých, pětadvacetiletých, která by se měla učit od těch, kterým je přes třicet." vysvětlil.

Ve své nové funkci chce Šmicer komunikovat s hráči i trenéry. "Budu mít na starosti celý realizační tým, vytvořit takový kolektiv, který bude táhnout za jeden provaz a vytvořit bojovnou náladu," prozradil nový manažer národního týmu své záměry.

Michal Bílek a Vladimír Šmicer
Michal Bílek a Vladimír Šmicer
Více fotek
 • Michal Bílek a Vladimír Šmicer autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1231/123069.jpg
 • Vladimír Šmicer autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/232/23126.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.