ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Za výtržnosti fanoušků budou trestány i hostující kluby

Velikost textu:
aktualizováno 12. 11. 2009 19:07

Praha - Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu bude od příštího ligového kola nově trestat i kluby, jejichž fanoušci se dopustí výtržností na hřištích soupeře. Zatím platilo, že za projevy násilí na stadionech byl postihován jen domácí klub, a to za nedostatečnou pořadatelskou službu. Přitom UEFA ve svých soutěžích už běžně trestá za výtržnosti i hosty. Nedávno "ocenila" řádění fanoušků Dinama Záhřeb při Evropské lize v Temešváru odpočtem tří bodů a uzavřením hlediště. Také FIFA nařídila, aby podobnou praxi zavedly i národní svazy.

Fotbalový fanoušek
Fotbalový fanoušek
Otevřít galerii
 • Fotbalový fanoušek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/8/745/74410.jpg?1237388862
 • Českomoravský fotbalový svaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/7/649/64811.jpg?1233562270

Disciplinární komise bude tuto zásadu aplikovat už od příštího ligového kola, přestože novinka zatím není zakotvena v disciplinárním řádu. "Ten bude potřebovat změnu, ale nám se podařilo najít cestu, která nám dá účinný nástroj okamžitě," řekl předseda komise Jiří Golda.

Golda: Kluby musí při zajišťování pořádku spolupracovat

Podle analýzy, kterou si komise udělala, je většina nevhodného chování na stadionech, kvůli němuž je přerušena hra a domácí kluby platí pokuty, způsobena fanoušky hostujícího klubu. "Fanoušci prostě hřeší na to, že se jejich klubu nemůže nic stát. To, co si doma nedovolí, dělají venku," řekl Golda.Při posledním říjnovém zasedání komise to byly tři ze čtyř případů. Golda předpokládá, že oba kluby budou při zajišťování pořádku na stadionech spolupracovat. "Samozřejmě nebude trestán jen hostující klub, ale vždy zvážíme podíl obou účastníků zápasu. Pořadatel tím svých povinností zbaven není," prohlásil Golda.

Příbram zaplatí 40 tisíc korun, Hartig si čtyři zápasy nezahraje

Disciplinárka navíc dnes potrestala tři prvoligové kluby. Částku 40 tisíc korun zaplatí Příbram za nedostatečnou pořadatelskou službu v duelu s pražskou Slavií. Za porušení povinností pořadatelské služby dostala trest také Ostrava, která kvůli incidentům z utkání proti Bohemians 1905 zaplatí pokutu 20 tisíc korun. Podzimní sezona s předstihem skončila pro útočníka vršovických Bohemians 1905 Lukáše Hartiga, který si za surový faul na příbramského Zdeňka Šmejkala nezahraje nebližší čtyři utkání.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.