ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Sparta hospodařila se ztrátou 142 milionů korun

Velikost textu:
aktualizováno 3. 11. 2009 15:42

Praha - Fotbalová Sparta Praha zaznamenala v minulé sezoně druhý nejhorší hospodářský výsledek v historii klubu. Její ztráty dosáhly téměř 142 milionů korun. Radiožurnálu to řekl předseda představenstva klubu Daniel Křetínský. Hůře si Sparta po finanční stránce vedla jen v ročníku 2007/2008, kdy vykázala rekordní ztrátu 156 milionů korun. Hospodaření klubu skončilo v červených číslech čtvrtou sezonu za sebou.

Autobus fotbalistů AC Sparta Praha
Autobus fotbalistů AC Sparta Praha
Otevřít galerii
 • Autobus fotbalistů AC Sparta Praha autor: ČT24, zdroj: sparta.cz https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Daniel Křetínský autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Celkovou ztrátu ve výši 141,8 milionu korun způsobilo především výrazné omezení počtu transferů ve smyslu odchodů hráčů Sparty," uvedl Křetínský. Podle něj za to může nejen situace na přestupovém trhu, ale i strategie Sparty, která má za cíl sportovně stabilizovat klub.

Klub bez podrobností tvrdí, že o druhou nejvyšší ztrátu v historii nejde. "Přestože s celkovou ztrátou dosahující téměř 142 milionů korun nemůžeme být spokojeni, jednoznačně pozitivně naopak hodnotíme zásadní zlepšení běžného hospodaření klubu o 68 milionů korun. Toho bylo dosaženo jednak opatřeními spojenými s provozními náklady společnosti a také díky významným úspěchům v obchodní oblasti - zejména získáním nových sponzorů," uvedl mluvčí Sparty Ondřej Kasík v tiskové zprávě.

Personální ředitel klubu Jakub Otava tvrdí, že vykázání ztráty bylo do určité míry řízené a záměrné. "Sparta se rozhodla nerealizovat některé transfery, protože by znamenaly sportovní oslabení mužstva," uvedl Otava. "Z uvedených provozních výsledků vyplývá, že Sparta nebude v případě realizace alespoň průměrných příjmů z transferů ztrátová ani při neúčasti v Lize mistrů. Tím je naplněn základní střednědobý nesportovní cíl, který si management Sparty stanovil a veřejně deklaroval," dodal.

Český vicemistr letos opět nedosáhl na účast v základní skupině Ligy mistrů, která by mu vynesla 180 milionů korun. V hlavní části prestižní soutěže Sparta naposledy hrála před čtyřmi lety. 

Sparta patří od června 2004 finanční skupině J&T, která klub koupila od vydavatelství Vltava-Labe-Press za 554 milionů korun. V éře J&T vykázal
klub souhrnnou ztrátu 363 milionů korun.

AC Sparta Praha
AC Sparta Praha
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.