ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Baník si stěžuje na postup bezpečnostní agentury

Velikost textu:
aktualizováno 2. 11. 2009 18:56

Ostrava - Vedení Baníku Ostrava žádá po fotbalovém svazu prošetření postupu bezpečnostní agentury na stadionu Sparty, která nevpustila na sobotní ligový zápas polské fanoušky hostujícího klubu. Zástupci Baníku kvůli tomu chystají podklady pro podání trestního oznámení. Sparta hodlá záležitost prověřit. Její představitelé tvrdí, že podle dosavadních zjištění uvedení fanoušci porušili návštěvní řád Generali Areny. Svazoví funkcionáři se věcí budou zabývat.

Fanoušci Baníku ve při s policistou
Fanoušci Baníku ve při s policistou
Otevřít galerii
 • Fanoušci Baníku ve při s policistou autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/13/1208/120800.jpg?1257006942
 • Příznivci Baníku Ostrava autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Šéf první ligy Ivo Lubas už stížnost Baníku obdržel. "Pověříme bezpečnostního manažera svazu Miroslava Platila, aby zjistil veškeré informace od představitelů Sparty, policie i bezpečnostní agentury. Pak rozhodneme o dalším postupu," řekl Lubas.

Ostravský klub si už při jarním utkání na Spartě stěžoval na bezdůvodné napadání fanoušků ze strany bezpečnostní agentury. Tentokrát se na Letnou mimo jiné nedostalo třináct polských fanoušků, kteří podle Baníku splnili podmínky Sparty: Zakoupili si lístky na jméno a při vstupu na stadion se prokázali platným dokladem totožnosti.

"U vchodu bylo polským občanům sděleno pracovníky bezpečnostní agentury, že Poláci dle nařízení Sparty do hlediště nepůjdou. Až poté, co členové vedení Baníku proti národnostní diskriminaci protestovali u vedení Sparty, bylo oznámeno, že porušili návštěvní řád stadionu. Nepomohla ani intervence pracovníků Antikonfliktního týmu Policie ČR, kteří rovněž žádali bezpečnostní agenturu o to, aby tyto fanoušky vpustila na stadion," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Baníku Igor Bruzl.

Poláci prý byli opilí, svědkové nesouhlasí

Podle vyjádření pracovníků bezpečnostní agentury se polští příznivci provinili proti návštěvnímu řádu, což dnes uvedl i mluvčí Sparty Ondřej Kasík. "Podle prvních informací byli uvedení diváci v podnapilém stavu, někteří z nich ozbrojeni a další vyhrožovali. To vše návštěvní řád stadionu, který je na našem webu a také na druhé straně vstupenky, zakazuje," prohlásil Kasík.

Očití svědkové s tím však nesouhlasí. Fanoušci se prý chovali spořádaně a opilí nebyli. "Ochranka je vůbec neprohledávala, neprováděla ani žádnou dechovou zkoušku, takže je úplný nesmysl, že by jim zabavila nějaké zbraně, pyrotechniku nebo že by byli pod vlivem alkoholu. Jen jim oznámila, že jsou Poláci, a proto nepůjdou dovnitř. Stála jsem dva metry od toho," řekla žena, která si nepřála zveřejnit jméno. Tuto verzi podporuje i tvrzení jednoho z pracovníků kriminální policie, který podle Bruzla incident sledoval.

Nevpuštění polských fanoušků na stadion bylo podle ostravských příznivců spouštěcím mechanismem následného nepokoje v sektoru Baníku. Jeho příznivci chtěli opustit stadion, v čemž jim údajně bránila ochranka s policií a došlo k fyzickým střetům. Při tom prý byli bezdůvodně napadáni i lidé, kteří pasivně stáli před východem ze stadionu, což má doložit videozáznam na ostravském webu.

Ostravský klub chce chování fanoušků a pořadatelů monitorovat

"V návaznosti na napadení fanouška bude Baník od příštího výjezdu žádat vždy po domácím klubu akreditování dvou speciálně označených pracovníků našeho klubu s videokamerou, kteří budou natáčet chování našich fanoušků u sektoru, ovšem rovněž budou sledovat jednání a vystupování bezpečnostní agentury při vstupu na stadion a v sektoru pro vlajkonoše hostů," uvedl Bruzl.

Sparta hodlá celou záležitost důkladně prošetřit, což by prý udělala bez ohledu na stížnost Baníku. "Každý zápas na našem stadionu vyhodnocujeme ve spolupráci jak s najatou agenturou, tak také s policií. To je běžná praxe a posuzuje se při tom názor obou stran," řekl Kasík.

Fanoušči Baníku Ostrava
Fanoušči Baníku Ostrava
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.