ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Švýcarsko s Ukrajinou postoupily na fotbalové MS

Velikost textu:
aktualizováno 14. 10. 2009 22:21

Andorra/Basilej (Švýcarsko) - Fotbalisté Švýcarska si jako osmý tým z evropské kvalifikace zajistili přímý postup na mistrovství světa 2010 v JAR. Stačila jim k tomu dnešní remíza 0:0 s Izraelem. Druhou skupinu vyhráli o bod nad Řeckem, které doma zvítězilo 2:1 nad Lucemburskem. Cestu do Jihoafrické republiky mají po dnešku otevřenou i Ukrajinci, kteří porazili Andorru 6:0. Zajistili si tak druhou příčku v tabulce šesté skupiny a postup do baráže na úkor Chorvatů. Těm dnes nepomohlo ani rozpačité vítězství 2:1 nad Kazachstánem.

Andrej Ševčenko
Andrej Ševčenko

Švýcaři věděli, že jim k postupu stačí remíza a tomu přizpůsobili taktiku. Zvláště když po hodině hry uviděl červenou kartu Jadin, soustředili se svěřenci trenéra Ottmara Hitzfelda především na obranu a udržení čistého konta. To se jim nakonec povedlo a podeváté v historii postoupili na mistrovství světa.

Mistři Evropy z roku 2004 Řekové budou muset o postup bojovat v listopadové baráži. K posunu v tabulce před Švýcarsko jim nestačila ani výhra 2:1 nad Lucemburskem, ke které jedním gólem přispěl útočník Gekas. Pro něj to byl již desátý kvalifikační gól a posunul se do čela tabulky střelců.

Ukrajinci do baráže postoupili na úkor Chorvatů 

Do baráže postoupili i fotbalisté Ukrajiny, kteří zvítězili 6:0 na hřišti Andorry a zajistili si druhou příčku v tabulce šesté skupiny. K vítězství hosty nasměroval ve 22. minutě svým šestým gólem v kvalifikaci Andrej Ševčenko. Zisk tří bodů po změně stran potvrdili Gusev, vlastním gólem Lima, povedenou ranou z 35 metrů Rakickij, Selezňov a Jarmolenko. Čtvrtý a pátý gól od sebe dělilo jen 30 vteřin.  

Naopak Chorvaté se v Kazachstánu dlouho trápili, když na Vukojevičův gól odpověděl Chižničenko. Vyrovnaný stav trval až do nastaveného času, kdy rozhodl Kranjčar. Z výhry se však Chorvaté neradovali, neboť o bod zůstali v tabulce třetí a přišli o možnost postoupit na světový šampionát.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.