ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Policie už nemá hlídat bezpečnost na stadionech, kluby nesouhlasí

Velikost textu:
aktualizováno 26. 2. 2008 19:20

Praha - Pondělní rozhodnutí vlády podpořit návrh nového zákona o policii, který by vyloučil přítomnost policistů na stadionech, trápí české fotbalové kluby. Kluboví činovníci si nedokážou představit, že by s nimi policisté nespolupracovali při zajišťování pořádku. Fotbalový svaz (ČMFS) však situaci nevidí tak dramaticky, současná spolupráce policejních složek a jednotlivých klubů by prý neměla doznat zásadních změn.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Plán policie "odejít ze stadionů" souvisí s dlouhodobým záměrem ubrat strážcům zákona práci, která jim podle policejního vedení i ministerstva vnitra nepřísluší. Změna je obsažena v návrhu nového zákona o policii, který v pondělí schválila vláda. Pokud projde v parlamentu, měl by platit od ledna 2009. Na novém zákoně je založena celá reforma policie, kterou prosazuje ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Pokud zákon vstoupí v platnost, policisté by přímo na stadion vstoupili až v případě, že pořadatelé nezvládnou fanoušky vlastními silami a požádají o pomoc.

Fotbalový svaz však tvrdí, že právě tak už to v současnosti funguje. "Nedokážu si představit, že by policisté suplovali pořadatelskou službu. Na prvoligových stadionech se o toto starají samotné kluby a policisté stejně již podle místních úmluv jen vyčkávají, kdyby byl jejich zásah potřeba," řekl ČTK bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil.

Podle něj tak nový zákon podstatné změny nepřinese a na základě chystané nové smlouvy mezi svazem a policií před startem příštího ročníku prý budou pravomoce přesně vymezeny. "Ve smlouvě bude dán důraz na přímé teritoriální komunikace klubů s místními policisty. Zájem by na tom měly mít obce prostřednictvím městské policie," dodal Platil. Podle něj ani chystaný zákon nezbaví policii povinnosti ochránit zdraví občanů a majetek, pokud o to bude fotbalovými kluby požádána.

Přímé zásahy policistů uvnitř arén jsou v poslední době spíše výjimečné, ale občas k nim dochází, pokud chování fanoušků překročí únosnou mez. Na podzim takto zasahovali policisté v domácím sektoru na ostravských Bazalech při utkání se Spartou, předminulou sobotu byli nuceni podobně zareagovat při duelu Zlín - Sparta proti příznivcům hostů.

Asi nejvýraznější zásah se odehrál při podzimním pohárovém duelu Sparta - Spartak Moskva, při kterém muselo zjednat pořádek komando těžkooděnců a v prostoru ruských fanoušků nastala pořádná mela. Tento zásah později příslušná komise UEFA uznala za naprosto adekvátní a ocenila součinnost pořadatelů s policií.

Kluby zatím vyčkávají, co jim nový zákon přinese, ale pokud by měl znamenat úplné vyloučení možnosti policejního zásahu, byl by to prý tragický omyl. "Dlouhodobě se snažíme, aby v Axa Areně bylo bezpečno. Pokud by ale policisté nemohli v kritických okamžicích zakročit, bylo by to velké riziko zvlášť vzhledem k současné legislativě. Ta totiž neumožňuje pořadatelům suplovat službu policie," řekl ČTK sparťanský mluvčí Jakub Otava.

Představa, že by policisté s fotbalovými kluby nijak nespolupracovali, děsí také brněnské činovníky. "Doufám, že parlament tento návrh neschválí, protože rizikových zápasů je stále dost a přítomnost policie má své opodstatnění. Nedokážu si představit, jak by se bez policie uskutečnilo například podzimní utkání mezi Ostravou a Spartou," prohlásil šéf klubového představenstva a bývalý senátor Karel Jarůšek.

Podobné zkušenosti mají také na stadionu Bohemians 1905. Stejně jako svazoví činovníci ale tvrdí, že policisté stejně již dávno nesuplují pořadatelskou službu, což si možná někdy veřejnost myslí. "Samozřejmě vždy záleží na přímé a konkrétní dohodě mezi klubem a policií, ale všeobecně přítomnost policie přímo na stadionu je již pouze výjimečná, protože není ani taktická," upozornil ředitel "Klokanů" Lukáš Přibyl. Připomněl, že v Česku chybí specializovaný zákon o pořádání sportovních událostí a zvlášť fotbalových zápasů, který platí třeba v Británii. "Ale i tam kolem stadionů policisty najdete," prohlásil funkcionář.

Ani ostravský Baník si nedokáže organizaci mistrovských utkání představit bez spolupráce s policií. "Neumíme si představit, že by policie nebyla v blízkosti stadionu, protože legislativa nám neumožňuje v případě problému situaci zvládnout vlastními silami. Nemáme legislativní oprávnění ani k tomu, abychom například kontrolovali totožnost fanoušků u vchodů, natož aby ochranná služba na stadionu mohla použít donucovací prostředky v případě zásahu," prohlásil mluvčí klubu Igor Bruzl.

Jasno podle něj není ani v tom, kdo by účast policie na fotbalových zápasech financoval. "Kdyby to měly být samotné kluby, znamenalo by to snad na druhou stranu, že například i výjezd policistů by platili účastníci každé autonehody anebo že by se účastníci pochodu radikálů skládali mezi sebou na to, že je v dosahu policie? Neumíme se k tomu bez potřebných informací fundovaně vyjádřit," podotkl Bruzl.

Hokejový svaz zatím vyčkává, až bude známo znění kompletní novely či zákona. "Až bude vše schváleno, tak na to budeme reagovat," řekl ČTK ředitel hokejové extraligy Stanislav Šulc. Stejně jako další sportovní subjekty si prý ale ani hokejové kluby neumějí představit situaci, že by policie ze sportovišť zmizela úplně.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.